banner39

Doğan Grubu'na bir şok daha: Yeni ceza geldi

Doğan Yayın Holding'e bağlı şirketlerden Doğan Dış Ticaret ve Işıl İthalat İhracat'a 56.7 milyon TL'lik vergi ve kaçakçılık cezası kesildi

Arşiv 03.10.2009, 15:10 03.10.2009, 15:10
Doğan Grubu'na bir şok daha: Yeni ceza geldi

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Maliye tarafından Doğan Grubu'na kesilen rekor cezayla ilgili tartışmalar bitmeden, yeni bir "vergi ve kaçakçılık" cezası haberi daha geldi.

Doğan Yayın Holding'e bağlı şirketlerden Doğan Dış Ticaret ve Işıl İthalat İhracat'a 14,2 milyon liralık kısmı vergi aslı 42,5 milyon liralık kısmı vergi kaçakçılığı cezası olmak üzere toplam 56,7 milyon lira tutarında vergi ve kaçakçılık cezası kesildi.

Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörlerince düzenlenen 8 adet vergi inceleme raporlarında, Doğan Dış Ticaret ve Işıl İthalat İhracat şirketlerinin, 2004-2006 yılları arasında ithal ettiği gazete kağıdı, matbaa malzemesi ve çeliği sahte faturalarla Virgin ve Chanel adalarındaki tabela şirketlerinden ithal edilmiş gibi göstererek şişirilmiş maliyetlerle düşük kar gösterip vergi kaçakçılığı yaptığı öne sürüldü.

Gazete kağıdı, matbaa malzemesi ve çelik ithalatında sahte fatura düzenleyerek maliyetlerin şişirilmesi sonucu 27 milyon lira düşük kar gösterilerek 14,2 milyon Türk Lirası vergi ziyaına sebep olduğu belirtilen raporlarda, bu kayba 42,5 milyon Türk Lirası vergi kaçakçılığı cezası uygulandığı bildirildi.

Ayrıca vergi kaçakçılığı nedeniyle her iki şirketin uzlaşma hakkının bulunmadığı ve her iki şirketin yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından daha önce düzenlenen raporlarda da Doğan Grubunun küçük yatırımcıyı zarara uğrattığı ileri sürülmüştü.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?