banner39

Doğan Grubunun kovduğu gazeteciler davayı kazandı

Doğan Grubu'ndan çıkarılan gazeteciler, mahkeme kararıyla işlerine geri dönüyor.

Arşiv 23.05.2008, 11:40 23.05.2008, 14:04
Doğan Grubunun kovduğu gazeteciler davayı kazandı

Mahkeme, Radikal gazetesinden Mahmut Hamsici, Müjdat Tolu, Emre Boztepe, Serkan Taycan ve Osman Işıl Durmuş ile Milliyet'ten Yaşar Bilir'in işe iadesine karar verdi. Gazeteciler şimdi Yargıtayın vereceği kararı bekleyecek.

Doğan Medya Grubu'na bağlı gazetesinden 30 Haziran 2007 tarihinde ekonomik zarar edildiği gerekçesiyle iş akitleri feshedilen 41 medya çalışanından Radikal gazetesinden beşi, Milliyet gazetesinde de biri, açtıkları işe iade davasını kazandı.

Bakırköy 7. İş Mahkemesi, önceki gün (21 Mayıs) Radikal gazetesinden Mahmut Hamsici, Müjdat Tolu, Emre Boztepe, Serkan Taycan ve Osman Işıl Durmuş ile Milliyet gazetesinden Yaşar Bilir'in işe iadesine karar verdi.

26 Temmuz 2007'de açılan davada Hakime Melahat Aslan başkanlığındaki mahkeme, davacının süresinde başvurması ve işverence işe başlatılmaması halinde beş aylık brüt ücret tutarında tazminat ödenmesine karar verdi.

Doğan Grubu'na bağlı avukatları kararı temyiz etmeleri üzerine dosya Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'ne taşındı. Dosyanın Yargıtay'da sonuçlanması 10 ayı bulabilir.

Yargılamanın 10 ay kadar sürdüğüne işaret eden davacıların avukatı Rana Yılmaz, süreçle ilgili bianet'e yaptığı değerlendirmede, "Yasanın öngördüğü iki aylık süreyi aştıysa da daha önceki davalarla kıyaslandığında yargılamalarda bir hızlanma göze çarpıyor" dedi.

Dava açıldığında iki mali müşavir biri de hukukçudan oluşan bilirkişi heyeti, Doğan Gazetecilik A.Ş.'de defterleri inceleyerek keşif yapmış, ardından düzenlediği raporundaysa, "Feshe son çare olarak başvurulmadığı ve fesihte uyulması gereken kriterlere uyulmadığı"na yer vermişti.

100'e yakın gazeteci, Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın (TGS) İstanbul'daki merkezinden Milliyet gazetesinin Cağaloğlu'ndaki bürosuna kadar yürüyerek, 41 gazeteci ve yazarın Radikal gazetesinden işten çıkarılmasını 10 Temmuz'da protesto etmişti.

Sendikanın kuruluşunun 55. yıldönümünde konuşan TGC başkanı Ercan İpekçi, örgütlenme çabalarının hâlâ baskıyla karşılaştığını belirtmişti.

Kaynak. Erol ÖNDEROĞLU / BİA

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?