Doğu Afrika ülkeleri su için Mısır'sız toplandı

Doğu Afrika ülkeleri Nil suyu üzerindeki anlaşmazlıklarını Uganda'da çözmeye çalışıyor.

Doğu Afrika ülkeleri su için Mısır'sız toplandı


Serhat Orakçı-Dünya Bülteni /Sudan


Doğu Afrika ülkeleri Etopya, Tanzanya, Kenya, Uganda, Kongo, Ruvanda ve Burundi Nil suyunun adil dağıtılmadığı gerekçesiyle Uganda’nın Entebbe şehrinde toplandı. Nil Havzası İnsiyatifindeki kaynak ülkeler mevcut anlaşmaların değiştirilmesini talep ederken Sudan ve Mısır bu görüşe katılmıyor. Nil suyu üzerinde tarihten kaynaklanan hakları olduğunu savunan Mısır mevcut anlaşmalar çerçevesinde nehir üzerindeki baraj ve su projelerini veto etme hakkını elinde bulunduruyor. Yoğun nufüs artışı ve ekonomik kalkınmanın baskısı altındaki Doğu Afrika ülkeleri ise durumun değişmesini ve Nil nehrinden daha fazla faydalanacak su ve baraj projelerini hayata geçirmek istiyor.

Sudan Nil suyunun yeniden dağıtımı konusunda yeni bir anlaşmaya katılmayacağını geçen hafta resmi olarak açıklamıştı. Sudan’ın Nil Havzası İnsiyatifindeki resmi temsilcisi Ahmed El Mufti, Mısır’a Nil projelerinde veto hakkı tanıyan mevcut 1929 ve 1959 anlaşmalarını benimsediklerini belirterek, yeni bir anlaşmanın mümkün olmadığını söylemişti. Sudan, Nil Havzası İnsiyatifine üye dokuz ülkenin tamamının katılmadığı yeni bir anlaşmayı kabul etmezken, Mısır ise Nil Nehrinde yeni bir su dağılımının yapılmasına kesinlikle sıcak bakmıyor.

Bugün Etopya’nın önderliğinde toplanan Tanzanya, Kenya, Uganda, Kongo, Ruvanda ve Burundi imzalayacakları yeni bir anlaşma ile Nil suyundan daha fazla pay alma peşinde.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2010, 16:37
banner53
YORUM EKLE

banner39