banner39

Doğu Kudüs'te yıkım provakasyonu

Kudüs belediye başkanının, Filistin mahallesindeki yahudi yerleşimin yıkılmasına misilleme kararı gerginliği artırdı

Arşiv 11.02.2010, 15:09 11.02.2010, 15:09
Doğu Kudüs'te yıkım provakasyonuDünya Bülteni/Haber Merkezi

Doğu Kudüs'te İsrailli belediye başkanının bir yahudi yerleşiminin yıkılmasına misilleme amacıyla 200 Filistinli ailenin evini yıkma kararı alması yıkım tartışmalarını yeni bir boyuta taşıdı.

Daha önce onlarca Filistinli ailenin evlerinin yıkıldığı Silvan Mahallesi'nin ortasına inşa edilen Beit Yonatan yerleşiminin yıkılmasını engellemeye çalışan Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat, bu yıkıma karşılık "Doğu Kudüs'teki yasadışı Arap evleri için yıkım emri" verdi.

Belediyenin hukuk sorumlusu da dahil olmak üzere, neredeyse tüm kesimlerin "illegal" ilan ettiği yıkım kararında ısrar eden Barkat, muhalefetin ifadeleriyle "ateşle oynuyor."

Kudüs Belediye Meclisi üyelerinin büyük bölümü, başkanın "yerleşimlere karşı Filistinliler'in evleri" kartını oynayarak üzerlerinde baskı kurmaya çalıştığını söylüyor.

silvan-dogukudus.jpg

Doğu Kudüs'ün ayakta kalan bir kaç Filistin mahallesinden biri olan Silvan'ın kalbinde inşa edilen ve İsrail mahkemesinin tahliye kararı verdiği Beit Yonatan yerleşimi için ırkçı Şas partisi "geriye dönük ev inşa izinleri" çıkarmaya çalışıyor.

Kudüs'ün yahudi belediye başkanının "bir fırtınayı ateşlemeye çalıştığını" ifade eden İsrailli meclis üyesi Meir Margalit Meretz, "Doğu Kudüs'te ateşle oynuyor, böyle hassas bir alanda uluslararası toplumun barış çabalarını ve kendisi ile işbirliği yapan Silvan sakinlerini arkalarından bıçaklıyor" dedi.

Margalit, mahkemenin Beit Yonatan için sadece tahliye kararı verdiğini de hatırlatarak, belediye başkanını ırkçıların oylarını almak için evleri yıkmayı planlamakla" da suçladı.
Öte yandan, Knesset'in Arap milletvekili Ahmed Tibi, Kudüs belediye başkanının yıkım misillemesini "uluslararası hukukun ihlali" olarak niteledi.

Filistinliler'in inşaat izni alamadığını hatırlatan Tibi, "Önce izin vermeyip, sonra da yıkım yapamazsınız, Halk buna boyun eğmez" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?