banner39

Doğu Türkistan’da Kur’an Kursu Öğrencileri Tutuklandı

Merkezi Almanya’da bulunan Uluslararası Uygur Konferansı tarafından yapılan açıklamada, Çin polisinin Doğu Türkistan’da bir bayan hocayı ve 37 öğrencisini gözaltına aldığı belirtildi

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Doğu Türkistan’da Kur’an Kursu Öğrencileri Tutuklandı

İslam Dünyası/Haber Merkezi

 

Merkezden yapılan açıklamada Ağustos ayının başlarında 56 yaşındaki Eminan Momkisi adlı bayan hocanın evinde yaşları 7 ile 20 arasında değişen öğrencilere Kur’an öğretirken polis baskınına maruz kaldığı ve tutuklandığı duyuruldu. Yapılan açıklamada öğrenci velilerinden çocuklarının serbest bırakılması için yüksek miktarda tazminat istendiği belirtildi.        

 

İlkokul ve lise öğrencilerinden oluşan Müslüman çocukların yaz tatili nedeniyle yaşlı kadının yanında Kur’an öğrenmeye çalıştıkları, ancak Çin yönetiminin bu tür çalışmalara izin vermediği açıklandı. Müslümanların din eğitimin baskı altında tutmak için sık sık baskınlar düzenleyen Çin yönetimi çocuklarla beraber 23 Kur’an ve 56 adette elifba ele geçirdi.

 

Uluslararası Uygur Konferansı, yaşlı din hocası bayanın ağır ithamlarla karşı karşıya olduğunu ve kendisine avukat tutma fırsatı verilmediğini duyurdu.

Çin polisi de tutuklama gerekçesiyle ilgili bir açıklamada bulunmadı. Uygur konferansı adına bir açıklama yapan sözcü Dilksat Raksit, Müslüman Uygurların din öğrenme hakkına dayanarak çocuklarının yaz tatillerinde Kur’an öğrenmelerini istediğini bunun için gerekli düzenlemelerin yapılmaması nedeniyle evlerde Kur’an öğretildiğini belirtti. Sözcü bazı öğrenci velilerinin çocuklarını 7 ila 10 bin Yen (863-1233 dolar) arasında tazminat vererek çocuklarını çıkardığını ancak bazılarının bu miktarı ödeme imkanını olmadığını açıkladı.

 

1 milyar 200 milyon nüfuslu Çin’di resmi rakamlara göre 50 milyon Müslüman yaşıyor. Ancak Müslümanlar ülkedeki toplam Müslüman nüfusun 100 milyonun üzerinde olduğunu belirtiyor.      

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?