banner15

Doğu'da CHP'nin oylarını 'dini terör' engelliyormuş

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ateş, Doğu'dan oy alamamalarını "Dini terör"e bağlarken yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemiş oldu.

Doğu'da CHP'nin oylarını 'dini terör' engelliyormuş

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Doğu ve Güneydoğu illerinden oy alamayan CHP bunu çok tartışılacak nedenlere bağladı. CHP Genel Başkanı YIlmaz Ateş, Güneydoğu ve Doğu'dan oy alamamalarını çok tartışılacak nedenlere bağladı. 

Türkiye’de ana muhalefette olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, yoğun olarak Kürtler’in yaşadığı bölgelerden oy alamamalarını, bölge halkının “etnik ve dini terörden etkilenmesine” bağladı.

Aknews'e konuşan Ateş, tartışmalara neden olacak “Dinsel terör” iddiasını  “AKP’nin uzantısı Hizbullah” diye tanımladı. 

Yılmaz Ateş, anadilde eğitimin ise, “ülkeyi böleceğini” ileri sürdü. Ortaya çıkarılan darbe planlarının gerçeği yansıtmadığını iddia eden Ateş, “Hükümet’in, laik yapısından dolayı düşman gördüğü ordu ile savaş içinde olduğunu” söyledi. 

Aknews muhabirinin sorduğu "CHP Doğu ve Güneydoğu’da son yıllarda eski gücünü kaybetmiş durumda. Bunu neye bağlıyorsunuz ve bu durumu değiştirmek için yeni bir yaklaşım, yeni bir söylem ortaya koyacak mısınız?" sorusuna Ateş çok tartışılacak şu sözleri sarf eti: "Doğu ve Güneydoğu’da iki terör hakimdir. Biri din terörü, biri etnisite terörü. Hangi demokraside şöyle bir propaganda yapılır; 'Ya diline oy ver, ya dinine oy ver'. Dünyada, buna uyulmadığı zaman da yaşam güvenliğinin tehlike altında olduğu hissedilen bir seçim kampanyası var mıdır? Doğu ve Güneydoğu’daki olay budur."

Yılmaz Ateş, "Din terörünü kim yürütüyor?" diye soran muhabire ise "Hizbullah var, AKP’nin uzantısı. Bunlar hepsi AKP’nin şemsiyesi altında palazlanan örgütler, köktendinci örgütler. Hizbullah terörü PKK teröründen az mı? Biri din temelinde, biri ırk temelinde o insanları terör altına almış. Eğer orada normal, demokratik kurallar işlese inanıyorum ki ne orada bir Kürt partisi yeşerir ne de din partisi yeşerir. Bizim Doğu ve Güneydoğu’da oy kaybetmemizin temel nedeni bu. Bunu da aşacağız" şeklinde cevap veriyor. 

Ak Partililerin Ateş'in bu sözlerine ne cevap verecekleri ise merak ediliyor. 

 


 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 13:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman
osman - 11 yıl Önce

siz böyle ates püskürmeye devam ederseniz, oy sayinizi dahada düsürürsünüz, ayrica AKPnin uzantisi dediginiz 1988den beri var, 1985den beride PKK var, simdi sorarim, 2002den beri olan bir partinin nasil uzantisi olabilir, yoksa sizin uzantilarinizi AKPye yamalamakmi istiyorsunuz? Din terörü? sen ve senin gibileri bu kelimeyi kulandikca kendi mezarinizi kazmaya devam edersiniz, sey, ben bir agir isitirim, ne terörü dediniz?

banner39

banner50

banner47

banner48