banner39

Doğu'da kar kalınlığı 2 metre

Erzurum'da dün ilkokullar eğitime 1 gün ara verirken, Erzincan'da 98 köy yolu ulaşıma kapandı.

Arşiv 20.04.2007, 17:39 20.04.2007, 17:39
Doğu'da kar kalınlığı 2 metre

İki günden bu yana etkisini bütün şiddetiyle sürdüren kar yağışı nedeniyle Erzurum Valiliği İl Kriz Merkezi'nce dün il merkezi ile bağlı köylerde ilköğretim okullarında eğitime bir gün süreyle ara verildi. Karın tadını çocuklar kadar büyüklerde çıkarttı.

Bir iş yerinde çalışan işçiler patronlarının arazi aracının üzerine kardan adam yaptı. Kardan adama havuçtan burun yapmakta sıkıntı yaşayan işçiler yakın bir iş yerinden halkalı tatlı alarak kardan adama burun yaptı. Mevsimin son karının tadını çıkartmak, geçici bir an içinde olsa çocukluk yıllarına dönmek için kardan adam yaptıklarını belirten vatandaşlar, "Çocukluğumuzu hatırladık." diye konuştu.

Öte yandan bazı vatandaşlar ise yem bulmakta sıkıntı çeken kuşlar için iş yerlerinin önüne serptikleri yemler ile kuşları doyurdu.

Erzincan'da 98 köy yolu ulaşıma kapandı

Erzincan ve çevresinde etkli olan kar yağışı sebebiyle 98 köy yolu ulaşıma kapandı. Erzincan şehir merkezinde çiçek açan kayısı ağaçları, kar yağışından etkilendi.

Erzincan'a uzun yıllar sonra nisan ayının ortasında kar yağdı. Erzincan ve çevresinde etkili olan kar yağışı sebebiyle, özellikle yüksek kesimlerdeki köy yolları ulaşıma kapandı. Şehir merkezinde çiçek açan kayısı ağaçları, belli aralıklarla yağan kar sonucu kar altında kaldı. Şehir merkezinde kar yağışı etkili olmazken, özellikle karayollarında sürücüler zor anlar yaşadı.

Erzincan'da etkili olan kar yağışı ile birlikte merkezde 5, Çayırlı'da 20, Kemah'ta 5, Otlukbeli'de 3, Refahiye'de 30, Tercan'da 30 ve Üzümlü İlçesi'nde 5 köy yolu ulaşıma kapandı. Kapalı köy yolları için köy hizmetlerine bağlı ekipler, 767 kilometrelik mesafede karla mücadele çalışması yapacak. Öte yandan Erzincan'ın Tercan İlçesi'nde, yoğun kar yağışı sebebiyle Tercan Kaymakamlığı tarafından, Tercan merkez ve köylerinde eğitim öğretime 1 gün ara verildi.

Sarıkamış'ta kar kalınlığı 2 metre

Olumsuz hava şartları tüm yurtta olduğu gibi Kars'ın Sarıkamış İlçesi'nde de etkili oldu. Sarıkamış'ta 3 gündür aralıksız devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Baharın hemen hemen ikinci ayını geride bıraktığı bugünlerde şiddetini artırarak yağan kar ilçede ve köylerdeki vatandaşları mağdur etti. Baharın gelişine sevinen vatandaş aniden bastıran kar yağış sebebiyle şoke olurken, köylüler hayvanlarına yiyecek ot ve saman bulmakta güçlük çekiyor. Vatandaşlar ayrıca bahar mevsiminde yakacak derdine düştüler. İlçe merkezinde kar kalınlığı 1 metrenin üzerine çıkarken, kayak merkezinde ise kar kalınlığı 2 metreyi geçti.

Kar yağışına en çok sevinen ise kayak işletmeleri oldu. Kars Sar-Tur Müdürü Sacit Özbey nisan ayı sonuna kadar kayak tesislerinin açık kalacağını söyleyerek, kayak yapmak isteyenlerin rahatlıkla pistlerde kayak yapabileceğini ifade etti.

Özbey, "Şu anda 2 metrenin üzerinde kar bulunan kayak merkezimizde diğer illerden 45 gün daha fazla kayak yapma şansına sahip olduk. 23 Nisan günü kayak merkezinin çok yoğun olacağını şimdiden kestirebiliyorum. Çünkü diğer illerden telefon açarak kayak yapabilme imkânımız var mı diye soran çok insan var." şeklinde konuştu.

Kaynak: Zaman

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?