banner15

Doğum sırasında ölen anne oranında büyük artış

ABD, Kanada ve Danimarka'da doğum yapan annelerde doğum sırasında ölüm oranı arttı. Rizikolu sayılan bazı ülkelerde doğum yaparken ölen annelerin sayısı azalırken, Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre ABD'de, Kanada ve Danimarka'da hamilelik esnasında

Doğum sırasında ölen anne oranında büyük artış

 Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
Bazı ülkelerde doğum yaparken ölen annelerin sayısı azalırken, Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre ABD’de, Kanada ve Danimarka’da hamilelik esnasında ya da doğum yaparken hayatını kaybeden annelerin sayısında önemli ölçüde artış görüldü.
 
Özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde hamilelik ya da doğum sırasında ölen kadınların giderek artış gösterdiği ortaya çıktı.  ABD’nin Washington eyaletine bağlı Seattle şehri Üniversitesi bilimcileri 1980 ile 2008 yılları arasında annelerdeki ölüm oranlarının büyük artış gösterdiğini belirttiler.
 
2008 yılında doğum ya da hamilelik esnasında ölen kadınların sayısının 1990 yılına oranla yüzde 42 daha fazla olduğu tesbit edildi. Ölüm oranlarının ABD’de 100.000 doğumda 12’den 17’ye yükseldiği görüldü. Kanada’da bu sayının 6’dan 7’ye, Danimarka’da ise 7’den 9’a çıktığı görüldü. Sebepleri konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.
 
Dünya geneline bakıldığında hamilelik ve doğum esnasında hayatını kaybeden kadınların sayısında gerileme olduğu belirlendi. Örneğin Çin, Mısır, Ekvador ve Bolivya’nın anne ölümlerini engelleme konusunda büyük adımlar attığı kaydedildi.
 
1980 yılında dünyada yarım Milyon kadın doğum sırasında hayatını kaybederken, 2008 yılında bu sayı sadece 343.000 yani yüzde 35 daha az oldu. Dünyada en az hayatını kaybeden anne İtalya’da, yüzbin doğumda sadece 4 kadın. Almanya’da hayatını kaybeden anne sayısı ise dünya ortalaması olan yüzbinde 7.
 
Seattle Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada 181 ülkeden elde edilen sayılar değerlendirildi. Doğum ya da hamilelik esnasında ölüm rizikosunun en çok yaşandığı ülkeler Hindistan, Nijerya ve Pakistan. Ölümlerde en büyük nedenin AIDS virüsü olduğu kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2010, 15:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35