banner39

Dolara karşı cephe adım atmaya başladı

BRIC ülkeleri olarak da bilinen Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin aralarındaki ticarette kendi para birimlerini kullanmayı planlıyor.

Arşiv 16.04.2010, 15:25 16.04.2010, 17:19
Dolara karşı cephe adım atmaya başladı

BRIC ülkeleri olarak da bilinen Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin, korumacılığa karşı direnme ve kendi para birimlerinde ticaret yapmayı sağlayacak adımları atma konusunda ortak hareket edecek.

Brezilya'nın başkenti Brasilia da bu hafta düzenlenen BRIC zirvesi sonrasında yayımlanan sonuç bildirgesinde dört ülkenin liderleri, 2009 yılında gerçekleşen son zirveden bu yana dünya ekonomisinin gelişme kaydettiğini ancak toparlanmanın "henüz tam anlamıyla sağlanamadığını" belirtti.
 
Bildirgede, "Gelişmekte olan ülkelerin çok önemli bir rol oynadığı ekonomik büyümenin yeniden başlamasını olumlu karşılıyoruz... Yine de dünyadaki ekonomik toparlanmanın temellerinin henüz çok sağlam olmadığının ve bazı belirsizliklerin sürdüğünün farkındayız" denildi.
 
YUAN KONUSU GÖRÜŞÜLMEDİ

Ancak başta ABD olmak üzere birçok ülkenin, Çinli ihracatçılara haksız rekabet koşulları sağladığı gerekçesiyle eleştirdiği zayıf yuan politikası BRIC ülkeleri liderleri zirvesinde gündeme gelmedi. Katılımcı ülkelerin liderleri, dünyanın rezerv paralarının ve büyük ekonomilerinin maliye politikalarının istikrarının korunmasının önemli olduğunu da belirtti.
 
Perşembe günü başlayan ve iki gün sürmesi beklenen zirve, Çin'de yaşanan büyük deprem sonrasında Devlet Başkanı Hu Jintao'nun ülkesine dönmesi üzerine planlanandan daha önce bitti.
 
Bildirgede ayrıca, "Dünya şu anda, küresel ekonomiyi gelecekteki olası krizler karşısında daha güçlü hale getirecek yenilenmiş ve daha istikrarlı bir finansal yapıya ihtiyaç duyuyor" ifadelerine yer verildi. Metinde ayrıca daha istikrarlı, çeşitlendirilmiş ve öngörülebilir bir uluslararası para sistemine olan ihtiyacın da altı çizildi.
 
BRIC ülkeleri bununla birlikte Birleşmiş Milletler'e (BM) de çağrıda bulunarak, kendilerinin bu örgütteki etkinliklerinin artırılmasına izin verilmesi gerektiğini belirtti.
 
Bundan sonraki BRIC zirvesinin önümüzdeki sene Çin'de gerçekleştirilmesine de karar verildi.

İlgili analiz: Dünyanın yükselen yıldızları: BRIC

Kaynak: Bloomberg
 

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?