banner39

Dolmabahçe'de sürpriz Ermeni buluşması

ABD Başkanı Obama, Ermenistan Dışişleri Bakanı ile Dolmabahçe Sarayı'nda bir araya geldi.

Arşiv 07.04.2009, 04:36 07.04.2009, 09:58
Dolmabahçe'de sürpriz Ermeni buluşması


Ankara'da Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi yolundaki çabalara destek veren ABD Başkanı Barack Obama akşam geldiği İstanbul'da sürpriz bir buluşmaya imza attı.

Obama, Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ve İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey ile Dolmabahçe Sarayı'nda bir araya geldi. Beyaz Saray'dan üst düzey bir yetkili, Barack Obama'nın, bakanlarla Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleştirilmesi konusunda konuştuğunu ve tarafları hızla bir anlaşmanın tamamlanmasına çağırdığını bildirdi.

'Erdoğan, Moskova yolcusu'

Öte yandan Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi konusunda yeni bir iddia ortaya atıldı. Azeri haber portalı 1.News.az, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Ermenistan'la sınırın açılması hususunda mutabakat sağlamak için önümüzdeki günlerde Moskova'ya geleceğini ileri sürdü.

Haberde, "Konuyla ilgili bilgileri Türk diplomasi kaynakları aktardı. Ermenistan ile Türkiye arasında yapılan görüşmelere Ankara, ısrarla 5 Azeri bölgesinin boşaltılması konusunu dahil etti. Ermeni işgali altındaki diğer iki bölge Laçin (Ermenistan ve Yukarı Karabağ arasındaki önemli koridor) ve Kelbecer sonraya bırakıldı. Bu iki bölge ve Yukarı Karabağ'ın statüsü konusu ise daha sonra Bakü ile Erivan arasındaki yapılacak olan görüşmelerde masaya yatırılacak." denildi.

Türk-Ermeni sınırının açılmasına paralel olarak da Ermeni askerî birliklerinin Azeri topraklarını boşaltacağını belirten Azeri haber portalı, Türki diplomatik kaynaklarına dayanarak, Kremlin'in de Ankara'nın bu inisiyatifine yeşil ışık yakacağını; ancak bu konudaki adımların nisan ayından ziyade mayısta atılacağını iddia etti.

Erdoğan'ın Erivan'ın ricası üzerine Moskova'yı ziyaret edeceği iddia edilen haberde, "Kaynaklara göre, Ermenistan, Moskova'nın güçlü etkisi altında, dolayısıyla Moskova'nın rızası olmadan Erivan bu tür konulara karar veremez, çözemez." değerlendirmesi yer aldı. İstanbul, aa; Moskova, Cihan

Sanat müziği merakı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama onuruna resepsiyon verdi. ABD Başkanı Obama, Dolmabahçe Sarayı Müsahiban Köşkü'nde gerçekleşen resepsiyona gelişinde Erdoğan tarafından karşılandı.

Resepsiyona Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Tarja Halonen, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve Medeniyetler İttifakı İkinci Forumu'na katılan konuk ülkelerin temsilcileri katıldı. Türk sanat süziği eserlerinin çalındığı resepsiyonda Obama, müzik aletlerini yakından inceledi.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?