banner39

Dolmuş uçaklar geliyor

Küçük gövdeli uçaklarla bölgesel hava taşımacılığını içeren Dolmuş Uçak Projesi için izin verildi

Arşiv 23.04.2010, 11:10 23.04.2010, 15:08
Dolmuş  uçaklar geliyor

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni
 

66 yolcu kapasiteli üç adet turboprop uçağı ile Tokat, Siirt, Zonguldak, Kapadokya gibi havaalanlarına sefer düzenlemeyi planlayan Borajet'in 4'üncü uçağının da kısa bir süre sonra devreye girmesi bekleniyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden(SHGM) yapılan açıklamada, küçük gövdeli uçaklarla bölgesel hava taşımacılığını içeren Dolmuş Uçak Projesi'nin, Borajet’e verilen izinle hayata geçeceği bildirildi.

UÇUŞLARA 15 GÜN  İÇİNDE BAŞLANACAK

Açıklamaya göre Borajet, ATR72-500 tipi 3 adet Turboprop (pervaneli) uçak ile tarifeli ve tarifesiz seferlerle yolcu taşımacılığı yapmak üzere Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden “Bölgesel Havacılık İşletme Ruhsatı” aldı. Asıl ruhsat hazırlıklarını tamamlaması ve ilgili mevzuat kapsamındaki gereklilikleri yerine getirmesi için bir süre önce ön izin verilen Borajet, SHGM’nin yaptığı inceleme ve değerlendirmelerin ardından 22 Nisan 2010 tarihinde ruhsat almaya hak kazandı. Yaşanan bu gelişmenin ardından işletmenin, önümüzdeki 15 günlük zaman diliminin sonunda eğitim uçuşları ve uçuş programını tamamlamasının ardından uçuşlara başlaması bekleniyor.

4.4 MİLYAR DOLARLIK SEKTÖR

Türk sivil havacılık sektörünün  özel kesiminde,  3'ü kargo 13'ü yolcu taşımaclığı  yapan toplam 16 şirket vardır.  Tarifeli veya charter olarak çalışan bu firmaların ekonomik büyüklüğü 4,4 milyar dolara yaklaştığını belirten Alioğlu, . 2009 yılını başarıyla kapatan sektörün uçak sayısı 160 olarak açıkladı. Alioğlu, 2010 yılının ilk aylarında gözlenen gelişmeler bu yılında iyi geçeceğine işaret ettiğinin altını çizerek şöyle konuştu: “2009 yılında yüzde 10-15'lik bir büyüme gösteren sektör, 2010'de da en az yüzde 10'luk bir büyümeyi hayata geçirecektir. Bürokraside yaşanan bazı engeller sektörün gelişmesinin önünde set oluşturmaktadır. Tüm bunlara rağmen 2010 yılı için ümitliyiz ve başarıya endeksliyiz. Türk özel sektörünün uçakları bugün dünyanın 40'a yakın ülkesinde faaliyet göstermektedir. Sektörün gelişmesine katkıda bulunan hükümet politikalarının doğruluğu tartışılmaz. Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım'ın meseleye bakış açısı çok yerinde ve gerçekçidir. Bu nedenle sayın bakanımıza teşekkür borcumuz vardır.”

OTOBÜS FİRMALARI ÇÖZÜM ARIYOR

İTO 15.Nolu Seyehat Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi İbrahim Arttırdı, sivil havayolu taşımacılığının karayolu taşımacılığına haksız rekabeti ile karşı karşıya olduğunu belirterek uçak firmaları, yakıtlarındaki ÖTV avantajını da kullanarak otobüs bilet fiyatlarının da altında bilet satarak pastadaki paylarını kendi lehlerine çevirdiklerini söyledi.

Bu durumun tüketici tercihini etkilediğini ifade eden Arttırdı, otobüslerde kullanılan motorinin üzerinde ÖTV-KDV dahil pompa fiyatlarıyla vergi yükü yüzde 356 olduğunu havacılık sektörünün vergi yükünün ise yüzde 18 olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:”Taşımacılık ekonominin can damarıdır. Taşımacılık sektöründe kara, deniz ve hava taşımacılığı bir birinin rakibi değil tamamlayıcısı olmalı, rekabet her sektörün kendi içinde yapılmalıdır. Bu üçlünün her hangi bir ayağındaki aksama tüm taşımacılık sektörünü topluca yaralayacaktır.”
 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?