Domatesin kahverenklisi de çıktı

Syngenta, GDO'sız klasik ıslah yöntemiyle geliştirdiği yeni domatesi, Kumato markasıyla sundu.

Domatesin kahverenklisi de çıktı

Syngenta, GDO'sız klasik ıslah yöntemiyle geliştirdiği kahverengi domatesi, Kumato markasıyla Türkiye piyasasına sundu.

İlk kez İspanya'da yetiştirilen ve 'Akdeniz Domatesi' olarak da bilinen Kumato, normal domatesten farklı bir görüntüye sahip.

Kilosu 4 liraya satılan kahverengi domatesten 2010 yılında 400 ton üretilmesi planlanıyor.

Kumato domatesi, 1970'li yıllarda İspanya'da tarımla uğraşan Luis Ortega adlı bir genç tarafından keşfedildi.

Türkiye'deki Kumato domates üretimi, potansiyel pazar ve gelecek hedefleriyle ilgili bilgi veren Uzmanlar Seracılık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Yurdagül, Kumato domatesini 2009 yılında Antalya'daki seralarında deneme amaçlı yetiştirmeye başladıklarını söyledi.

2010 yılında 400, 2011 yılında ise 600 ton üretim hedeflediklerini kaydeden Yurdagül, Kumato'nun ihracatına da başladıklarını aktardı. Rusya'ya 7 ton ihracat yaptıklarını anlatan Yurdagül, "Rusya'dan çok yoğun talep alıyoruz. Önümüzdeki yıl ihracat hacmini arttıracağız." diye konuştu.

Kumato domatesi, Türkiye'de ideal iklim koşullarının bulunabildiği en iyi Antalya ve çevresinde yetiştiriliyor. Domatesin daha lezzetli olması için ormanlık alan veya rakımı yüksek yerler tercih ediliyor. GDO'suz doğal bir ürün. İyi Tarım Uygulamaları'nın yanı sıra dünya standartlarına uygun sertifikalı olarak üretiliyor. İçten dışa doğru olgunlaşıyor. Uzun süre beklediğinde ise rengi kırmızıya dönüşüyor. Kumato domatesi halen İspanya, Fransa, Belçika, İsviçre, Yunanistan, Hollanda ve Türkiye'de 11 üretici firma tarafından yetiştiriliyor.

Kaynak / Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2010, 16:21
banner53
YORUM EKLE

banner39