Domatesin kilosu tarlada 10 kuruşa düştü

Domates fiyatlarının, ihracatta yaşanan sıkıntılar ve açıkta yetiştirilen domatesin piyasaya çıkmasıyla başlayan düşüşü devam ediyor

Domatesin kilosu tarlada 10 kuruşa düştü

 Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Üreticinin elinden kilosu 10 kuruşa çıkan domates, semt pazarlarında 3 kilosu 1 liradan satılıyor.

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte yoğunlaşan hasadın, arz-talep dengesini üretici aleyhine çevirmesinin yanı sıra ihracattaki daralmanın da fiyatlara taban yaptırdığını bildirdi.

Yaklaşık bir ay öncesine kadar pazarda kilosu 2,5 liraya kadar çıkan domateste, sıcakların mevsim normallerinin üzerine çıkması ve ihracatın durması nedeniyle tarlada kilosunun 10 kuruşa kadar gerilediğini ifade eden Gökçel, ''İhracattaki durgunluk ve açık alanda yetiştirilen domatesin piyasaya çıkması fiyatları otomatik olarak düşürdü. Mayıs ayında halde düşen bu fiyat, önümüzdeki günlerde devam edecek. Böyle giderse yaz boyunca domates fiyatları hiç yükselmeyecek. Bu durum tüketiciyi sevindirecek ancak üreticiyi üzecek'' dedi.

Mersin bölgesinde 61,5 bin dekar örtü altı, 23,5 bin dekar da açık olmak üzere toplamda 85 bin dekar domates ekimi gerçekleştirildiğini, bundan da 770 bin ton civarında ürün elde edildiğini ifade eden Gökçel, ''İç piyasada talep artışını gerçekleştirip, tüketimi artırmalıyız. Hükümetin acilen üreticiyi destekleyici önlemler alması gerekiyor. Ayrıca, ihracat konusunda teşvik primleri arttırılmalı ve üreticiyi destekleyici önlemler alınmalı. Aksi durumda, üretici en kötü yıllarından birini yaşayacak'' dedi.

Mersin Hali'nde satılan bazı sebzelerin ortalama kilogram fiyatları TL cinsinden şöyle:

Sebze Fiyat

----- ----

Domates 30-35 kuruş

Sivri biber 30-60 kuruş

Sarı sivri biber 40-45 kuruş

Patlıcan 50-60 kuruş

Salatalık 25 kuruş

Kabak 15 kuruş

Fasulye 75 kuruş

 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2010, 11:58
banner53
YORUM EKLE

banner39