banner39

Domuz gribi aşısı bir fiyasko mu?

Almanyalı doktorların büyük bir kısmı, domuz gribi aşısını kendilerine yaptırmayacaklarını açıklayınca kafalar karıştı.

Arşiv 02.10.2009, 14:34 12.10.2009, 16:24
Domuz gribi aşısı bir fiyasko mu?

Mücahid Yıldız/ Dünya Bülteni- Almanya

Almanya'nın Kuzey Ren Westfalia NRW eyaletinde doktorlar domuz gribine karşı (H1N1 virüsü) aşıyı yaptırmak istemiyorlar. 26 Ekim'de başlanacak olan aşı kampanyasında önce sağlık kuruluşunda çalışan doktorlar, hastabakıcılar, hemşireler ve ikinci olarak ta polisler aşı olacak. Ancak doktorların birçoğu bu aşıyı yaptırmayacaklarını açıkladılar.

NRW eyaletinde birçok sağlık hizmeti veren özel kurumlar müşterilerine bu aşıyı yaptırmayacaklarını bildirdiler. Boykotun nedeni aşının ihtiva ettiği maddelerin çok büyük yan etkileri olduğu ve aşı sonucu lokal reaksiyonlara, ağrılara ve iltihaplanmalara yolaçabileceği.

NRW Doktorlar Birliği Hartmannbund'un başkanı Angelika Hauser birçok meslektaşının boykot edeceği haberini doğrulayarak, 'Çokları bu hastalığın tehlikeli olmadığını düşünüyor' dedi.

Doktorlar bu boykotlarıyla Almanya'daki bulaşıcı hastalıklarla mücadele kurumu Robert-Koch enstitüsünün ve aşılara izin veren Paul-Ehrlich enstitüsünün tavsiyelerine karşı çıkmış oldular.

Şimdiye kadar Almanya'da 20.648 kişi domuz gribi tehlikesinden dolayı doktorlara müracaatta bulundu ve bunlardan birisi hayatını kaybetti. Bu hastanın da ölümüne sebep olan hastalıklar arasında domuz gribi virüsü de bulunmuştu. Her hafta bildirilen olay sayısı ise Haziran sonu haftalık 3300 iken, Temmuzdan itibaren bu sayı haftalık 749'a düştü.

Domuz gribi aşısını boykot eden doktorların sayısı artarsa halk arasında bu aşıya olan güven azalacak ve aşı kampanyası için harcanan 1 milyar euro boşa gitmiş olacak.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?