banner39

Domuz gribi aşısı ekim ayında Türkiye'de...

Aşının ilk partisi ekim ayının üçüncü haftasında Türkiye'ye getirilecek.

Arşiv 01.10.2009, 07:47 01.10.2009, 07:47
Domuz gribi aşısı ekim ayında Türkiye'de...


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 35-40 milyon doz domuz gribi aşısı almayı planladıklarını, aşının ilk partisinin ekim ayının üçüncü haftasında Türkiye'ye getirileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen Aşı Sempozyumu'nda soruları yanıtlayan Akdağ, üç aşı firmasıyla görüştüklerini, 35-40 milyon doz domuz gribi aşısı almayı planladıklarını söyledi. Sağlık çalışanları başta olmak üzere bütün risk gruplarına, stratejik çalışma alanlarında görev yapanlara, çocuklar ve gençlere aşı yapılacağını söyleyen Akdağ, şunları söyledi:

"Aşının ilk partisini ekimin üçüncü haftasında Türkiye'ye getirmiş olacağız. Ancak bu aşıların uluslararası anlamda ruhsat almasını bekliyoruz. Özellikle Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi'nden ruhsat almaları gerekiyor. Ön yeterlilik diyebileceğimiz veya ön görüş olarak uygunluk belgelerini aldılar ama kesin ruhsatı da almaları gerekiyor. Bizim ülkemizde de ruhsatlandırma süreci bir taraftan gidiyor."

Mevsimsel grip aşısının domuz gribine yakalanma riskini artırdığı iddialarının sorulması üzerine Akdağ, bu haberlerin hiç birinin kesinleşmiş bilimsel veriler olmadığını ifade ederek, kesinleşmemiş veriler üzerinde yorum yapılmamasını istedi. Akdağ ayrıca öğretmenlere domuz gribi eğitimi verdiklerini, çocuklar için bilgilendirici CD'ler, broşürler, afişler hazırlandığını söyledi.

Öte yandan Avustralya'da domuz gribi aşısının uygulanmasına başlandı. Aşıya sağlık çalışanları, hamile kadınlar ve kronik hastalardan başlanıyor.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?