Domuz gribi spekülasyonu çocukları aşısız bıraktı

Paralar domuz gribi aşısına gidince, Almanya'da çocuk aşılarında sıkıntı başladı.

Domuz gribi spekülasyonu çocukları aşısız bıraktı

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Almanya'nın aşı teminatından sorumlu kurumu Paul-Ehrlich Enstitüsü başkanı Klaus Cichutek, Alman Haber Ajansı dpa'ya yaptığı bir açıklamada ülkede çocuklar için gerekli olan birçok aşının depolarda kalmadığını söyledi.

Yeni doğan bebeklere yapılan ve virüslü hastalıkardan kabakulak, çiçek ve kızamığa karşı yapılan 6'lı ve 4'lü aşı kombinasyonlarının Şubat ayı ortalarına kadar bulunmadığı bildirildi. Bunların yerine alternatif aşılar olduğunu iddia eden Paul-Ehrlich Enstitüsü darlığın neden kaynaklandığını bilemediklerini belirtti.

'Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung' (FAS) gazetesi ise depolarda çocuk aşısının kalmamasının nedenini aşı üreten firmaların şimdilerde domuz gribi aşısı üretmek için tamamen dolu olmalarına bağladı. Birçok ülkede salgının sona erdiği ilan edilen domuz gribi aşılarının hala üretilmekte olması Almanya'da Ocak ayının ortasından itibaren yedi çeşit çocuk aşısının depolarda tamamen tükenmesine neden oldu. İngiliz aşı firması Glaxosmith sözcüsü FAS gazetesine verdiği demeçte çocuk aşılarında yaşanan darlıktan dolayı üzgün oldukarını belirtti. Açıkları gidermek için çalıştıklarını belirten sözcü, ancak darlığın dördüncü-beşinci aya kadar sürebileceğini söyledi.

Çocuk Doktorları Birliği başkanı Wolfram Hartmann 'Frankfurter Rundschau' gazetesine yaptığı açıklamada yeni doğan bebeklere aşı yapılamamasının felaket olarak niteledi ve devletin acil bir şekilde aşı temini için harekete geçmesi çağrısı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 17:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35