banner15

Domuz gribinde yeni skandal itiraf

Domuz gribinin aslında büyük bir oyun olduğu yönündeki iddiaları destekeleyen güçlü emareler ortaya çıktı.

Domuz gribinde yeni skandal itiraf

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Önceleri söylenti şeklinde çıkan "domuz gribi aslında bir oyundur" iddiaları giderek daha güçleniyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün ilaç firmalarına lobicilik yaptığı, onların emellerine alet olduğu yönündeki iddialar da son olarak kurumun içinden gelen bir itirafla kısmen de olsa doğrulanmış oldu. 

Dünyada büyük önce panik, sonra korku ve son olarak kuşkuyla karşılanan domuz gribi hastalığı giderek daha büyük bir skandala dönüşüyor.

Harvard Üniversitesi'nin "Domuz gribi abartıldı" araştırmasının ardından Dünya Sağlık Örgütü'nden de (WHO) "Domuz gribi bir korku kampanyasıydı" itirafı geldi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün direktifleri doğrultusunda tüm dünyada gerçekleşen aşı kampanyaları ve milyarlarca dolara varan aşı ve ilaç stoklarına rağmen “Yanlış yapıyorsunuz” diyen bazı bilim adamları ilk aylarda tepkiyle karşılanıyordu.

İddialar üzerine domuz gribini “yüzyılın en büyük tıp skandalı” olarak tanımlayan Avrupa Konseyi Aile ve Sağlık Komisyonu Başkanı Wolfgang Wodarg, geçen ay AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva ile Karabük Milletvekili Mustafa Ünal’ın da yer aldığı 14 Avrupa milletvekiliyle birlikte Avrupa Konseyi’ne “Domuz gribi sahte bir salgın mıydı, araştırılsın” başlıklı bir araştırma önergesi verdi. 

WHO DA ÇARK ETTİ

Önergenin kabul edilmesinin ardından önceki gün domuz gribi oturumunda ifade veren Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) hastalıkların sıklık ve yayılma düzenini inceleyen epidemioloji birimi direktörü Profesör Ulrich Keil, “Domuz gribi salgını ilaç üreticilerinin kârlarını artırmak için bu şirketlerle ortak olarak üretilen bir korku kampanyasıydı” diye konuştu.

WHO grip direktörü Keiji Fukuda ise “Domuz gribi konusunda karar alan bilim adamlarımızın ilaç şirketleriyle herhangi bir çıkar anlaşmaları bulunmamaktadır” diye örgütü savundu.

Avrupa Konseyi’ne WHO’nun savunmasını gönderen Dünya Sağlık Örgütü Grip direktörü Fukuda, “Domuz gribi konusunda karar alan bilim adamlarımızın ilaç şirketleriyle herhangi bir çıkar anlaşmaları bulunmamaktadır. Aldığımız kararlarda hiçbir ilaç şirketinin etkisinin olmadığını bir kez daha çok açık ve net bir şekilde ifade ediyorum” dedi.

WHO verilerine göre dünya genelinde domuz gribinden ölenlerin sayısı 14 bin 286. Bu rakam sadece ABD’de bir yıl içinde normal gripten ölenlerin sayısının 3’te biri.

Domuz gribine en çok kurban veren ülkelerin başında ABD, Brezilya, Hindistan, Meksika ve Çin geliyor. Türkiye’de ise 627 kişi hayatını kaybetti. 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 11:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman
osman - 11 yıl Önce

buna 6 ay önceki yorumumda demistim, almanyanin bu domuz gribinden iki yil önceden haberi vardi, amerikayla anlasmali oldugu icin sesini cikarmadi! almanyaya 44 dollara satilan asi, diger ülkelere 71 dollara satildi! Ramsfeldin yine cebi doldu tasti, Haitit Acliktan nerdeyse birbirini yiyecek, siyasetciler pazarlik yapiyor! Allah gözünüzü doyursun. AMIN

banner39

banner50

banner47

banner48