Dördüncü Murat bugün öldü

4. Murat hayatını kaybetti, Maraş'a kahramanlık ünvanı verildi, Ürdün Kralı Hüseyin öldü...

Dördüncü Murat bugün öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Osmanlı  padişahı 4. Murat'ın ölümü  (1640)

Sultan 4. Murat, bir hastalık sonucu 28 yaşında vefat etti. 17 yıllık saltanatı boyunca birçok   başarıya imza attı. Bunlardan en önemlisi şüphesiz Bağdat'ı  fethetmesidir. Bu önemli başarısı sonucunda kendisine Bağdat Fatihi denmiştir. 4. Murat, içki ve tütünü yasakladı. Döneminde birçok isyanı bastırdı, zorbalara karşı mücadele verdi. Şiir ve edebiyatın hayatında özel bir yeri olmuştur. Devlet işlerine her zaman tam hakim olmaya çalışan bu genç hükümdar, döneminde Kabe'yi de yeniden inşa ettrmiştir. Kendisinden sonra yerine Sultan İbrahim geçmiştir.

Ağrı'da ağır kış  şartları (1968)

Ağrı'da sıcaklık -48 dereceye kadar düştü. Bölgedeki göl ve ırmaklar dondu. 

Maraş'a “kahramanlık” ünvanı  verildi ( 1973)

TBMM'de kabul edilen yasa ile Maraş  ilimize, kahramanlık ünvanı verildi. Maraş halkı,  İstiklal Savaşında, bir halkın kendi kendine direnişe geçtiği, namusu, canı, toprağı ve özgürlüğü için savaştığı  muhteşem bir direniş sembolü olmuştur.

CHP-MSP koalisyonu güvenoyu aldı (1974)

Cumhuriyet Halk Partisi-Milli Selamet Partisi Hükümeti 126 ret ve 2 çekimser oya karşılık 235 kabul oyuyla Meclis'te güvenoyu aldı

Dominik Cumhuriyeti'nde uçak kazası  ( 1996)

Bir yolcu  uçağı Dominik Cumhuriyeti'nin turistik kenti Puerto Plata açıklarında, Atlas Okyanusuna düştü. Kazada 176 yolcu, 13 mürettebattan kurtulan olmadı.

Ürdün Kralı Hüseyin öldü (1999)

Ürdün Kralı Hüseyin Bin Tallal öldü. Veliaht Prens II. Abdullah babasının yerine geçti.Kral Hüseyin, 1952'den ölümüne kadar tam 46 yıl boyunca Ürdün'ün başında kaldı. 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 07:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35