banner15

Dört ilde Hepatit C Alarmı

Diyarbakır'daki bir özel diyaliz merkezinde tedavi gören 213 hastadan 88'inde Hepatit-C virüsüne rastlanması üzerine başlatılan inceleme sürüyor.

Dört ilde Hepatit C Alarmı

İlk bulgularda tehlikenin Diyarbakır dışında, Ankara, İstanbul ve Antalya'yı da kapsadığı belirlendi. Özel Diyarbakır Diyaliz Merkezi Müdürü Dr. Uğur Yüce son yapılan denetimde 22 kişiye virüsü Ankara, İstanbul ve Antalya'da geçici diyalize giren hastaların Diyarbakır'a taşıdığını söyledi.

VİRÜS 2 AY SAKLANIYOR

Dr. Yüce, “Bakanlık talimatıyla 3 ayda bir tahlil yapıyoruz. Bir önceki diya-lize bize gelmeyerek, Ankara, İstanbul ve Antalya'ya giden 10 hasta ve onlarla aynı sürede diyalize giren 12 hastada tahliller pozitif çıktı. Virüs yapısı gereği 2 ay gizli kalıyor üçüncü ayda anlaşılıyor. Biz de bu 22 kişide durumu, üçüncü ayında öğrenmiş olduk” dedi. Dünya sağlık lite-ratüründe de birçok diyaliz merkezinde bu hastalığın bulaşmasına rastlandığını söyleyen Yüce, “Bu olabilen bir risk. Biz bu riski yok etmeye çalışıyoruz. Çok hassas bir durum” diye konuştu.

RANT KAVGASI OLABİLİR

Haberin basında 'skandal' olarak sunulmasına tepki gösteren Uğur Yüce, “Burada sağlam insanlar hasta ediliyor gibi bir durumda veren basın kuruluşları var. Onlara da dava açacağız”dedi. Diyarbakır'da 4 yeni diyaliz merkezi daha açılacağına dikkat çeken Yüce, “Bize telefon açıp onların komploları diyen yüzlerce kişi var. Ama bu ticari bir rant kavgası değil hastalıkla mücadele olarak ele alınmalı. Kimseyi suçlamıyoruz”dedi.

Sağlık Bakanlığı'ndan gönderilen müfettiş olayda bir ihmal olup olmadığını incelerken, Sağlık Bakanlığı'nın talebi üzerine Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden bir heyet de bugün Özel Diyarbakır Diyaliz Merkezi'nde tedavi gören hastaların kan örneklerini incelemeye başlayacak.

Bakan Akdağ özel heyet görevlendirdi

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Özel Diyarbakır Diyaliz Merkezi'nde yaşanan gelişmelerle ilgili başlatılan soruşturma çerçevesinde Diyarbakır'a özel bir heyet gönderilmesi için talimat verdi. Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Alaaddin Dilsiz'in başkanlık ettiği ekipte 1 nefrolog, 1 mikrobiyoloji uzmanı ve bir enfeksiyon uzmanı bulunuyor. 4 uzman bölgeye giden Bakanlık Teftiş Kurulu'ndan bir müfettişle birlikte çalışacak. Heyet, dün akşam saatlerinde Diyarbakır'a gitti.

Siroz ve kanser riski

Kronik Hepatit C tedavi edilemez ise siroz, karaciğer kanseri ve ölüme neden oluyor. Tedavi yoluyla kronikleşme azaltılabiliyor ama akut vakaların yüzde 25'inde sarılığa dönüşebiliyor. Kronik enfeksiyonun geliştiği hastaların yüzde 20'sinde 10 ila 30 yıl arasında siroz gelişebiliyor. Yüzde 3'ünde de karaciğer karseri görülebiliyor. Hastaların yüzde 60'ında kronikleşme görülüyor.

 

Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48