banner39

Dost Ateşine Karışan Müslüman Askere İdam

Irak savaşının başında iki silah arkadaşını öldüren diğerlerine de saldırma girişiminde bulunan Amerikan askeri Hasan Akbar idam cezasına çarptırıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dost Ateşine Karışan Müslüman Askere İdam
Çavuş Hasan Akbar, savaşın başlarında, Kuveyt`teki kampta, mensup olduğu birlikteki diğer askerlere karşı el bombası ve tüfekle saldırı düzenlemiş, ikisini öldürmüş, 14`ünü yaralamıştı.

Askeri jüri, North Carolina eyaletindeki Fort Bragg askeri üssünde yapılan yargılama sonunda geçen hafta suçlu olduğu kararına varmıştı.

Vietnam savaşından bu yana ilk kez bir Amerikan askeri, savaş zamanında silah arkadaşını öldürmek suçlamasıyla soruşturuldu.

Geçen hafta, jürinin Akbar`ın suçlu olduğuna ilişkin kararı alması 2 saat 30 dakika sürmüştü, ancak ceza miktarının belirlendiği toplantı ise 7 saat sürdü.

Associated Press Haber Ajansı, Akbar`ın jürinin karar için toplanmasından önce kısık bir sesle, ``Meydana gelen saldırı için özür dilerin. Hayatımın tehlikede olduğunu hissettim, seçeneğim yoktu. Af diliyorum`` dedi.

Mart 2003`te meydana gelen saldırıda 101 Hava İndirme Tugayı`nın Kuveyt`ten Irak`a geçmeye hazırlandığı günlerde yaşanmıştı. Saldırıda, yüzbaşı Christopher Seifert (27) ile binbaşı Gregory Stone (40) hayatlarını kaybetmişlerdi.

Savcılar, Akbar`ın sorgusu sırasında, saldırıyı gerçekleştirmesinin nedeninin ``askerlerin Iraklı Müslümanlara saldırmasından duyduğu kaygı`` olduğunu söylediğini aktarıyor.

Akbar`ın avukatları ise, müvekkillerinin saldırıyı gerçekleştirdiğini kabul etmekle birlikte, Akbar`ın akıl sağlığının böyle bir saldırıyı planlamaya elverişli olmadığını savunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?