banner15

Downer: Müzakereler yavaşlamamalı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Kıbrıs özel danışmanı Alexander Downer, müzakerelerin devam etmesini istedi.

Downer: Müzakereler yavaşlamamalı


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Kıbrıs özel danışmanı Alexander Downer, Ada'da taraflardan birinin liderliğinin değişmesinin, müzakere sürecinin ivmesinde yavaşlamaya ve tüm sürecin yeni baştan başlamasına yol açamamasını istediklerini belirtti.

Downer, BM Sözcüsü Martin Nesirky'nin günlük basın toplantısında, Kıbrıs müzakerelerinde gelinen noktayla ilgili açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu hafta New York'ta başta BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Genel Sekreterin barışı koruma işlerinden sorumlu yardımcısı Alain Le Roy ve siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Lynn Pascoe, BM'nin Kıbrıs dairesi yetkileri, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve ilgili tarafların temsilcileriyle görüşeceğini belirten Downer, "Bu, Kıbrıs müzakerelerinde nereye gelindiğinin ve nereye gidildiğinin değerlendirilmesi için iyi bir fırsattır" dedi.

Downer, 3 Eylül 2008'te başlayan müzakerelerde bugüne dek "yönetim ve güç paylaşımı, AB, ekonomi" konularında son derece iyi ilerleme sağlandığını, bundan memnuniyet duyduklarını belirtti.

KKTC'de 18 Nisanda seçim yapıldığını ve Derviş Eroğlu'nun yeni lider olarak seçildiğini kaydeden Downer, BM'nin, "müzakerelerin 23 Mayıs ve 1 Temmuz 2008'de sağlanan uzlaşma, bugüne kadar 3 konu başlığında sağlanılan ilerleme ve BM parametreleri çerçevesinde" sürmesini sabırsızlıkla beklediğini ifade etti.

Alexander Downer, "Bu müzakerelerin çok uzun zaman almadan başarıyla sonuçlanmasını umut ediyoruz, bu belirsiz bir süreç değil, bu ilerleme isteyen ve ivme sağlanması gereken bir müzakere süreci" diye konuştu.

Adada taraflardan birinin liderliğinin değişmesinin müzakere sürecinin ivmesinde yavaşlamaya ve tüm müzakere sürecinin yeni baştan bir daha başlamasına yol açamamasını istediklerini belirten Downer, "Çünkü son 18 ayda çok ilerleme sağlandı. Müzakereler federal sistem altında birleşmiş bir Kıbrıs'ın nasıl görüneceğiyle ilgili genel bir hattın oluşmasını sağladı" diye konuştu.

Müzakerelere BM olarak zaman kısıtlaması getirmediklerini anımsatan Downer, şöyle devam etti:

"Ama her zaman dediğim gibi bu süreç ivme kazanmalı, bu ilelebet devam edecek bir süreç değildir. İki taraf da siyasi olarak eşit, iki bölgeli, iki toplumlu ve tek uluslararası kimlik taşıyan federasyon kurmak istemektedir, bu müzakerelerin temelidir, umarım iki taraf bunu çok uzun sürmeden başarırlar."

Adaya bu hafta sonunda gideceğini ve hemen iki liderle görüşeceğini, kendilerine BM'deki görüşmeleriyle ilgili bilgi vereceğini ve müzakerelerin ne zaman başlayacağını konuşacaklarını belirten Downer, iki liderin yakında görüşmesini istediklerini ifade etti.

ZAMAN VERECEĞİZ

Kıbrıs Türk tarafının yeni liderliğine müzakerelere hazırlanmaları için zaman vereceklerini bildiren Downer, "Ama elbette bunun çok zaman almasını istemiyoruz, bir an önce müzakerelere devam edilmesini istiyoruz. Müzakerelerde bugüne kadar elde edilen ilerleme boşa gitmemeli" diye konuştu.

Müzakerelerde hala çözülmesi gereken önemli meselelerin bulunduğunun da altını çizen Downer, "İki tarafta da sorunları çözme yönünde siyasi irade olmalı, iki tarafta da bir anlaşmaya varma yönünde uzlaşma ruhu olmalı ve ben iki tarafın anlaşmaya varmak istediklerine inanıyorum" dedi.

Müzakerelerin Mayıs ayında yeniden başlayıp başlamayacağının sorulması üzerine ise bunun büyük ihtimalle olacağını belirten Downer, "Ama önce liderlerle görüşmem gerek. Sayın Eroğlu'nun ekibinin hazırlanması gerekir. Tabii ki yeni ekipte Sayın Talat'ının ekibinde bulunanlar olacaktır. Bu konuda devamlılık söz konusu olacaktır, ama biraz bekleyin, bugüne dek seçimlere yoğunlaşmışlardı" diye konuştu.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2010, 22:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35