DP İktidarı İstanbul'da 54 camiyi yıkmış

DP iktidarı İstanbul'u yeniden imar etmek için 54 camiyi yıktığı belirlendi.

DP İktidarı İstanbul'da 54 camiyi yıkmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yedikıta dergisinin Şubat sayısında Kemal Erkan “Kültür Başkenti’nde Neler Oldu” yazısında 1956-1957 arasında imar ve düzen adına İstanbul’da çok sayıda tarihi eserle birlikte 54 caminin yıkıldığını belirtti.

Tarihi eserlerin yıkımları  yalnız İstanbul’la sınırlı kalmamış Anadolu’nun dört bir yanında da tarihi eserler yok edildğini yazan Erkan, bu yıkımların tek parti döneminde başlatıldiğını Demokrat parti döneminde devam ettirildiğini kaydetti.

denizabdaltekkesi[1].jpg

İstanbul’da yıkılan mescit ve camiler

Üsküdar’daki Çınar Camii 1935’te, Balık Pazarı Tekkesi Camii 1936’da yılmış.

Fatih’te ki Çınar Mescidi ise 1937’de yıkılmış yerine CHP parti binası yapılmış. Tek parti döneminde yıkılan cami ve mescitler: Hoca Teberrük Mescidi, Revani mescidi, Süleyman Subaşı Camii, Keskindede Mescidi, İsfendiyar mescidi, Karagöz ve Firuz Ağa Mescitleri’dir.

Demokrat parti dönemlerinde ise İlyaszade Mescidi, Emir Mescidi, Hatice Usta camii, Voynuk Şüceaddin Camii, Başkadın Emetullah ve Darphane Mescitleri, Denizabdal Camii, Çakırağa Mescidi, Camcı Ali Mescidi, Sarı Musa Camii, Çobançavuş Camii, Malkoç Süleyman Camii ve daha onlarcası yıkılmış yerlerine ya otopark, yol, dükkan, park yapılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 16:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
kağan bozkırlı
kağan bozkırlı - 9 yıl Önce

ölmüş insanın arkasından konuşmak istemiyorum ama adnan menderes'i kahraman yapanların bu haberi okumalarını ve düşünmelerini isterim.

osman
osman - 9 yıl Önce

carpik yapilanmayi önlemek icin, eger binanin yapisi olmasi gereken gücde degilse, o caminin yikilmasinda bir suc isliyecek unsur yoktur, eger sizin kast etmek istediginiz olsaydi, ezani muhamediyeyi orijinaline cerirmezdi RAHMETLI, yatigi yer cennetmekani olsun.

banner39

banner36

banner37

banner35