banner39

Dr. Kır, Allerji mevsimine karşı uyardı

Bayrampaşa Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr. Kenan Kır, Mevsim hastalıklarına karşı halkı uyardı.

Arşiv 07.04.2009, 23:38 07.04.2009, 23:38
Dr. Kır, Allerji mevsimine karşı uyardı

Allerji Mevsimine Merhaba

Alerjik rinitler kişinin yaşam konforunu bozan, sosyal ve ekonomik zararları olan bir hastalıktır. Bu hastaların yarısında hastalık şikâyetleri dört ay sürer.

Alerjik rinit, her yıl ilkbahar ve sonbaharda sıklıkla rastladığımız hapşırma, gözlerde deride ve burunda kaşıntı, burun tıkanıklığı, burun ve geniz akıntısı, solunum sıkıntısı (hırıltılı solunum), işitme problemleri, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, öksürük ve bazen baş ağrısıyla seyreden bir hastalıktır.

Rinit; burun içinde döşer. Mukozaların her türlü iltihabına denir. Bu iltihaba alerjik faktörler sebep olursa alerjik rinit denir. Ömür boyu devam eden, yaş ilerledikçe azalan bir hastalıktır.

Alerji, vücudun bağışıklık sistemini yabancı maddelere(antijen) karşı yanıt vermesiyle başlar. Yabancı maddenin giriş yerine savunma hücresi(antikor) gönderir. Böylelikle yabancı madde ile savunma hücreleri arasında savaş başlamış olur. Bununla birlikte kana çeşitli kimyasal maddeler salgılanır ki, bu maddeler alerjik hastalık belirtilerini başlatır.

Son on yıldır Avrupa da alerjik rinitte ciddi artış gözlenmektedir. Türkiye'de %7,5 -15 görülme sıklığı vardır. Mevsimsel alerjik rinit, ya da diğer ismiyle bahar nezlesi olan kişiler de daha çok ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkar. Neden ise çim polenleri, ağaç polenleri ve yabani ot polenleridir.

Mevsimsel alerjik rinitin dışında, yıl boyu yakınması olan kişilerde, sık neden ise ev tozu akarı, hayvan tüyleri, küf mantarlarıdır. Kirli hava da nedenlerden biri olarak sayılabilir.

İstanbul'da yapılan bir araştırmaya göre, hava kirliliği yoğun bölgelerde alerjik yakınmaların sık rastlandığı tespit edilmiştir.

Alerjik rinitler kişinin yaşam konforunu bozan, sosyal ve ekonomik zararları olan bir hastalıktır. Bu hastaların yarısında hastalık şikâyetleri dört ay sürer. Yetişkinlerde iş gücü kaybı, çocuklarda okul günü kaybı olur. Ayrıca tanı ve tedavi masraflar da söz konusudur.

Alerjik rinit astım, besin alerjileri, sinüzit, orta kulak hastalıları ve konjuktivit ile birliktede görebiliriz.

Alerjik rinit çocuk ve genç erişkinlerde sık görülür. Bir görüşe göre astımın habercisi ve astım atağını tetikleyicisidir. Ancak hayatı tehdit etmeyen bir hastalık olup çoğunlukla tavsiye üzerine aldığımız ilaçlarla geçtiğinden, ciddi bir hasatlık olarak algılanmaktadır.

Alerjik rinitli hastada sorgulama ile başlar. Hastanın yaşı, hangi ortamda hastalığının arttığı, hangi ilaçlarla geçtiği, ailesinde alerji hikâyesi olup olmadığı sorgulanmalıdır. Zira alerji genetik bir hastalıktır ve yabancı maddelerle tetiklenir.

Daha sonra kulak burun boğaz muayenesi yapılır. Alerji düşünülüyorsa alerji testleri yapılır. Bu deri testi (pick/delme) veya kanda alerjik maddeler incelenir. Alerji tedavisine cevap alınamayan hastalarda burun polipleri, geniz eti, yetişkinlerde kıkırdak eğriliği (deviasyon), sinüzit araştırılır.

Diğer taraftan sık orta kulak iltihabı geçiren kişilerde de alerji rinit ihmali düşünülmelidir. Kimi zaman sinüzit ile karışır. Hasta uzun süre gereksiz antibiyotik tedavisi yapmış olur.

ALERJİK RİNİTTE TEDAVİ

A. Alerjik maddelerle karşılaşmanın önlenmesi
B. İlaç tedavisi
C. Aşı tedavisi

KORUNMA

A.Sigara içmeyin ve içirmeyin
B. Yün yastık, yorgan, kuş tüyü yastık ve yatak yerine sentetik olanları tercih edin
C. Evdeki süs bitkilerini çıkarın
D. Klima filtrelerini her ay değiştirin
E. Polen mevsiminde evinizin kapı ve pencerelerini kapatın
F. Evde tüylü hayvan beslemeyin
G. Toz ve dumanlı yerlerde bulunmayın
H.Ortamda ısı ve nem ayarı istenen seviyede olmalı
I. Elektrik süpürgesinin dışarıya toz vermemesine dikkat edilmeli
İ. Tüylü oyuncaklardan uzak durulmalı

İLAÇ TEDAVİSİ

Alerji mevsimi başlamadan iki hafta önce ilaçlara başlanmalı. Bu ilaçlar antihistamanikler ve steroitli burun spreyleridir. Antihistaminik ilaçlarda yan etki olarak uyku hali, ağız kurulu, çarpıntı, idrar zorluğu, göz içi basıncında artma gözlenir. Fakat son kuşak antihistaminiklerde bu yan etki çok azalmıştır.

AŞI TEDAVİSİ

Sebebe yönelik bir tedavi yöntemidir. Alerji testleri yapılıp etkene göre aşı yapılır. Yakınmalara sebep olan alerjenlere (yabancı maddeler) yönelik tedavi uygulanır. Alerjik belirtilere yol açan maddeler, giderek dozu artan şekilde kişiye enjekte edilir. Gerekli olan doza ulaşıncaya kadar, önce haftada bir, sonra ayda bir enjeksiyon yapılır. Böylece alerjene karşı bağışıklık sağlanmış olur.

Aşı tedavisi, uzun süre etkili olan; hatta sona erdikten sonra da etkisi devam eden bir tedavi yöntemidir. Ayrıca bu tedavi ile yeni alerjiler önlendiği gibi astım gelişme riskini de azalttığı yapılan çalışmalarla anlaşılmıştır. Bu aşılar son yıllarda, ağızdan damla şeklinde de yapılmaktadır. Alerji, deri testi yanında, kanda İge denilen madde miktarının ölçülmesiyle daha güvenilir sonuçlarla izlenebilir. Ancak bu yöntemin uygulanması zor ve pahalıdır.


banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?