banner15

DSİ Kuraklık önlemleri alıyor

DSİ, 2007 yılı içinde ciddi bir sıkıntı yaşanmaması için mart ve nisan aylarını kritik dönem olarak belirlediğini bildirdi.

DSİ Kuraklık önlemleri alıyor

Sulama barajlarında doluluk oranının yüzde 41 olduğu öğrenildi. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlere içme suyu veren barajların aktif doluluk oranının yüzde 25 olduğu belirtildi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, 2007 yılı içinde ciddi bir sıkıntı yaşanmaması için mart ve nisan aylarını kritik dönem olarak belirledi.

Uzun yıllar ortalaması ile mevcut yağışları karşılaştıran DSİ, mevcut kar ve rezervuarlardaki su durumunun ortalamaların altında bulunduğunu belirledi.

DSİ, yeterli suyun depolanamaması halinde bu barajların işletilmesinde yeni düzenlemelerin yapılması kararı aldı.

ANKA’nın DSİ Genel Müdürlüğü’nden edindiği bilgiye göre, 19 Ocak itibariyle sulama barajlarında doluluk oranı yüzde 41 olarak belirlendi. Her ay izlenmekte olan 167 barajdan 29’unda yüzde 50’den fazla, 138’inde ise yüzde 50’den daha az su depolandığı saptandı.

BÜYÜK ŞEHİRLERDE DÖRTTE BİR

Sıcak geçen kış ayları sebebiyle İç Anadolu Bölgesi barajlarında su eksikliği bulunurken; İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlere içme suyu veren barajların aktif doluluk oranı yüzde 25 olarak belirlendi.

Enerji amaçlı barajların doluluk oranlarında ise geçen yıla oranla önemli bir fark bulunmadığı sonucuna varan DSİ yetkilileri, son rakamlara göre yüzde 41 olan aktif doluluk oranının 2006 yılının aynı döneminde yüzde 40 olmasına dikkat çekerek, “Ağırlıklı olarak Dicle ve Fırat havzasında bulunan bu barajlarda 2006 yılında yağış açısından bir fark yaşanmadı” değerlendirmesinde bulundular.

İŞLETMELERE YENİ DÜZENLEME

2007 yılı içinde ciddi bir sıkıntı yaşanmamasının mart ve nisan aylarındaki yağışlı periyotta yeterli yağışın olmasına bağlı bulunduğu sonucuna varan DSİ, aralık ayının ardından ocak ayında da beklenen yağışın olmamasının sıkıntı yarattığı değerlendirmesinde bulundu.

Uzun yıllar ortalaması ile mevcudu karşılaştıran DSİ, mevcut kar ve rezervuarlardaki su durumunun ortalamaların altında bulunduğunu belirledi.

Bu nedenle, özellikle bazı havzalarda, içme suyu ve sulama suyu amaçlı barajlarda yeterli suyun depolanamaması halinde bu barajların işletilmesinde yeni düzenlemelerin yapılması kararı aldı. DSİ ayrıca, suyun tasarruflu kullanılması için kamuoyunun bilinçlendirilmesi gereği üzerinde de duruyor.

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48