banner39

DSP lideri, Erdoğan'la darbeci generalleri benzetti

DSP'li Türker "ha beş tane general oturmuş bir Anayasa'yı onaylamış, ha Tayyip Erdoğan bir Anayasa onaylamış" dedi.

Arşiv 24.04.2010, 16:09 24.04.2010, 16:09
DSP lideri, Erdoğan'la darbeci generalleri benzetti

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Anayasa değişikliği çalışmalarını eleştirerek, ''Sivil bir askeri anayasa yapıyorlar'' dedi.

Türker, partisinin Donatım Düğün Salonu'nda düzenlediği Sakarya İl Başkanlığı Kongresi'nde yaptığı konuşmada Anayasa değişikliği çalışmalarına ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Türkiye'de ana gündem maddesini Anayasa değişikliğinin oluşturduğunu kaydeden Türker, bugün yaşanan ortam ile 1981 ihtilali sonrasında yaşanan ortamın birbirinden hiçbir farkı bulunmadığını ileri sürdü.

Anayasa değişikliğinin uzlaşarak hazırlanmadığını savunan Türker, Anayasa'nın tartışılmaması gereken, toplumsal bir sözleşme ve birlikte yaşama belgesi olduğunu ifade etti.

Sözleşmelerin tek taraflı hazırlanamayacağını belirten Türker, şunları söyledi:

''Bir toplumsal sözleşme olan anayasalar tek bir partinin kafasından çıkmışsa ve ödün verilmiyorsa hele hele bu Anayasa'da yargı kuşatılıp, Türkiye'de kuvvetler ayrılığı kuvvetler bütünlüğüne dönüştürülecekse bunun manası ne demektir? Başkanlık sistemi de dillendiriliyorsa Türkiye ileride tek adam dönemine girecektir. Osmanlı dönemindeki hanedan dönemine dönecektir.

'Biz askeri Anayasa'yı değiştirmek istiyoruz' diyorlar ama sivil bir askeri anayasa yapıyorlar. Neden? Çünkü ha beş tane general oturmuş bir Anayasa'yı onaylamış, ha Tayyip Erdoğan bir Anayasa onaylamış. Birbirlerinden farkı yok ki. İddia ediyoruz hükümet uzlaşmazsa bu Anayasa'nın tamamı 330'un altında kalacak, kendi adamları bile oy vermeyecek. Oy verirse de bunları halka götürdüğümüz zaman halka anlatacağız, ne olduğunu, ne bittiğini.''

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (2)
Ahmet 11 yıl önce
Insan bu sozleri soylerken biraz utanir ya! sanki 81'de olanlari kimse bilmiyor.Bunlarin utanma,haya yok;sadece iftara var..
Samimi Degil 11 yıl önce
toplumun bütün kesimleri Görüs ve Düsünceleri icin Davet edildi, katilmadiniz, simdi ucuz Politika yapiyorsunuz, Türk Toplumu degisti gelisti, ama siz ayni pozisyonda arpalayip duruyorsunuz.SAMIMI DEGILSINIZ.
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?