banner39

DSP'li muhalifler Sezer'in istifasını bekliyor

DSP İzmir Milletvekili Recai Birgün, Genel Başkan Zeki Sezer ile birlikte yönetimin de istifasını istedi

Arşiv 08.04.2009, 13:38 08.04.2009, 13:38
DSP'li muhalifler Sezer'in istifasını bekliyor


Birgün, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'in "İstifayı örgütlerimize olan saygım ve onlara inancım gereği resmileştirmeyi hafta sonu yapılacak toplantı sonrasına bıraktım" açıklamasını değerlendirdi.

Tedbirli olarak Disiplin Kuruluna sevk edildiğini, bu kararın kaldırılması için de dün Disiplin Kuruluna başvurduğunu belirten Birgün, bu kararın kaldırılması halinde, hafta sonu yapılacak toplantıya katılacağını söyledi.

Sezer'in, bu açıklamasına "tedbirli" yaklaştığını ifade eden Birgün, "Çünkü daha önceki dönemlerde Sayın Sezer'in, 'ben bırakıyorum' dediğini, sonra kaldığını biliyorum. Bu hafta sonu yapılacak toplantıyı beklemek lazım" dedi.

Birgün, sadece Sezer'in başarısız olmadığını, seçim sonuçlarının aynı zamanda DSP yönetimin de başarılı olmadığını gösterdiğini savunarak, "Eğer Sezer bu kararı alacaksa, daha alıp almayacağını bilmiyoruz-sanıyorum parti yönetimi de üzerine düşeni yapacak ve Sayın Sezer'in bu çıkışına ortak olacaktır.

DSP, bugüne kadar ekiple yönetildi, ekipte birini başarılı, diğerlerini başarısız algılamak mümkün değil. Hafta sonu yapılacak genişletilmiş Parti Meclisi (PM) toplantısında, yönetimin de bir istifa kararı sunmasını bekliyorum. DSP, başarısız bir yönetim sergilemiştir. Genel Başkan ile birlikte yönetim başarısızdır. Sadece Genel Başkanın istifa edeceğini söylemesi çok yerinde değil, yönetimin de Genel Başkan ile istifa etmesi daha etkin olur" dedi.

DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli de bir hukukçu ve siyasetçi olarak değerlendirdiğinde, istifanın gerçekleştiğinin anlaşıldığını ifade ederek, istifanın kimsenin onayına tabi olmadığını bildirdi.

İçli, istifanın, "resmi" ve "gayri resmisinin" olmadığını vurgulayarak, "Genel Başkan, herhalde kurultay sürecinin başlangıç tarihini 12 Nisan Pazar günü yapmak isteği için 'resmi' ifadesini kullanmış. Çünkü tüzüğümüze göre, genel başkan istifa ederse, PM içinden bir genel başkanvekili atar ve 45 gün içinde olağanüstü kurultaya gider. İstifa etmiş ancak kurultay takvimini 12 Nisandan başlatacak. Üst üste 'resmi' dediğine göre, istifasını gerçekleştirmiş" diye konuştu.

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?