banner39

DTP davasından 20 tahliye çıktı

Ağrı'da DTP il başkanı ile belediye başkan adayının da yargılandığı davada 20 tahliye kararı çıktı.

Arşiv 06.10.2009, 21:51 07.10.2009, 10:55
DTP davasından 20 tahliye çıktı

Ağrı'da yerel seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından çıkan olaylardan sonra yakalanan ve aralarında DTP il başkanı ile belediye başkan adayının da bulunduğu 21 kişinin tutuklu yargılandığı davadan 20 tahliye kararı çıktı.

Erzurum 2 Numaralı Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayan duruşmada sanıklar hazır bulundu. DTP İl Başkanı Halef Keklik ile belediye başkan adayı Murat Öztürk'ün de aralarında bulunduğu 21 kişi ilk kez hakim karşısına çıktı. 'Terör örgütünün propagandasını yapmak', 'Kamu malına zarar vermek,', 'Kamu görevlilerine görevini yaptırmamak için direnmek' iddialarıyla haklarında 12 ile 23 yıl arasında hapis cezası istenen sanıklar suçsuz olduklarını iddia ederek tahliye ve beraatlerini talep etti.

Mahkeme heyeti DTP İl Başkanı Keklik ile birlikte 19 sanığın tahliyesine karar verdi. Belediye başkan adayı Murat Öztürk'ün ise dosyasındaki eksiklik nedeniyle tutukluluk halinin devamına karar verildi. Duruşma öncesi ve sonrasında polis adliye çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı.

29 Mart'ta gerçekleştirilen yerel seçimleri AK Partili belediye başkan adayının kazanmasının ardından DTP oylarının çalındığı iddiasıyla il merkezinde yürüyüş gerçekleştirmiş ve bu yürüyüş sonrasında çıkan ve dört gün devam eden olaylarda kamu binaları taşlanmış ve biri polis olmak üzere iki kişi de yaralanmıştı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?