banner15

DTP kapatılma davasında ek süre istedi

DTP, esas hakkındaki savunması için ikinci kez ek süre talebinde bulundu.

DTP kapatılma davasında ek süre istedi

DTP hakkındaki kapatma davası ile ilgili esas hakkındaki savunma için Anayasa Mahkemesi'nden ikinci kez ek süre talebinde bulunuldu.

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan iddianamedeki bazı suçlamalarla ilgili belge ve bilgi istedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 33 klasör ve çok sayıda CD ve DVD'den oluşan bilgi ve belgeleri, Anayasa Mahkemesi'ne gönderdi.

Bunun üzerine, Başsavcılığın gönderdiği belge ve bilgilerin "ek delil" olduğunu ileri süren DTP yetkilileri, esas hakkındaki savunmalarını vermeleri için ikinci kez "azami" ek süre verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Anayasa Mahkemesi, ek süre talebini önümüzdeki günlerde karara bağlayacak. DTP'ye esas hakkındaki savunmanın verilmesi için tanınan ek süre 12 Mayıs Pazartesi günü sona erecek.

DTP YEDEK PARTİSİNİ KURDU

Bu arada DTP mahkemece kapatılması halinde faaliyetlerini sürdüreceği yeni bir parti kurdu.

Adı "Barış ve Demokrasi Partisi" olan partinin kuruluş dilekçesi bugün İçişleri Bakanlığı'na teslim edildi.

Barış ve Demokrasi Partisi'nin 42 kurucu üyeleri arasında DTP avukatı Mahmut Tanzi, kapatılan HADEP eski Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanı Cabar Leygara, eski Sur Belediye Başkanı Cezayir Serin gibi isimler de bulunuyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca DTP'nin kapatılması istemiyle açılan davanın iddianamesinde, Anayasa Mahkemesi'nce "beyan ve faaliyetleriyle partinin kapatılmasına neden olduğu" tespit edilecek olan 8'i milletvekili 221 DTP'li hakkında 5 yıl süreyle siyasi yasak getirilmesi istenmişti.

BUNDAN SONRA SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

DTP, kendisine verilen sürenin sonunda esas hakkındaki savunmasını Anayasa Mahkemesi'ne sunacak. Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya sözlü açıklama, DTP yetkilileri de sözlü savunma yapacaklar.

Bütün bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı DTP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Anayasa Mahkemesinin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bir toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacaklar.

DTP hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.


Kaynak: Ajanslar
Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2008, 10:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35