banner39

DTP, Obama'ya 'PKK silahı bırakır' diyecek

DTP lideri, Obama'ya "PKK silah bırakmaya hazır, af yeterli. Devlet adım atmalı" mesajı verecek

Arşiv 03.04.2009, 08:10 03.04.2009, 17:26
DTP, Obama'ya 'PKK silahı bırakır' diyecek

ABD Başkanı Barack Obama'nın Ankara ziyaretinde Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerle yapacağı görüşme DTP'yi hareketlendirdi. Ziyaret öncesi toplantı yapan DTP yöneticileri, Türkiye ziyaretinde çantasında Kürt dosyası olduğu tahmin edilen Obama'ya, PKK'nın 'silahsızlanmaya hazır olduğu' mesajını vererek, koşullarının oluşturulması için destek istemeye hazırlanıyor.

Eyalet sistemini de anlatacak

DTP, Erbil'de yapılması planlanan Kürt konferansı öncesi Türkiye'yi ziyaret edecek olan Obama'ya Kürt sorunun çözümü ve PKK'nın silahsızlanması konusundaki görüşlerini iletecek. Ziyarete hazırlık toplantısında TBMM'de Obama ile görüşecek DTP Genel Başkanı Türk'ün hangi mesajları vereceğini belirleyen DTP, daha önce hazırlanan ve Meclis'e gönderilince tepki çeken 25 bölgeli eyalet sistemini öneren 'Demokratik Özerklik Projesi' ile Kürt sorununun tarihçesini anlatan dosya sunacak. Görüşmede ayrıca Obama'ya, PKK'nın silahsızlandırılması konusunda örgütün silah bırakmaya hazır olduğu, ancak bunun koşullarının yaratılması gerektiği mesajları verilerek, şunlar ifade edilecek:

"Bunun için Kürtlerin temel hak ve özgürlüklerinin Anayasa'yla güvenceye kavuşturulması ve PKK'ya af çıkarılması yeterli olacaktır. Sadece PKK'ya değil, burda devlete de iş düşüyor. Bu anlamda, devlete, adım atması için telkinlerde bulunulması gerkekiyor" denilecek. Obama'ya yerel seçimlerde Kürtlerin yoğun yaşadığı bölgelerde DTP'nin gördüğü destek anlatılarak, bu desteğin "Kürt sorununun çözümünü isteyenlerin" oranına da işaret ettiği belirtilecek.

DTP aktif rol alacak

PKK'nın silahsızlandırılması konusunda DTP'nin daha aktif rol almak için yakın zamanda harekete geçeceği belirtildi. Bu kapsamda Kürt sorununun çözümü konusunda geniş açılımlı bir proje hazırlığı yapılacak. Projenin ortaya çıkması için partinin il, ilçe ve belde örgütleriyle yakın zamanda kapsamlı bir toplantı yapılacak ve sonuçlar Parti Meclisi'nde değerlendirildikten sonra kamuoyuna deklare edilecek. Çıkan sonuç aynı zamanda Erbil'deki Kürt konferansına da sunulacak.

Kaynak: Radikal

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?