banner39

DTP: PKK Türk halkına zarar vermiyor

Yüksek, Ahmet Türk'ün aksine, PKK'nın Kürtlere zarar vermediğini savundu.

Arşiv 17.05.2008, 09:46 17.05.2008, 13:27
DTP: PKK Türk halkına zarar vermiyor


Demokratik Toplum Partisi (DTP) Eşbaşkan Yardımcısı Kamuran Yüksek, bölücü terör örgütü PKK'nın uygulanan yanlış politikalar sonucunda ortaya çıkmış bir örgüt olduğunu belirterek, "PKK'nın Kürt halkına ve Türk halkına zarar verdiğini düşünmüyoruz. 80 yıldır uygulanan yanlış politikaların sonucu olarak PKK ortaya çıkmıştır" dedi.

DTP Eşbaşkan Yardımcısı Kamuran Yüksek, parti genel merkezinde kuraklık ve çiftçilerin yaşadığı sıkıntılara ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Yüksek, ülke halkının bahar mevsimini operasyonlar, gözaltı ve tutuklamalarla karşıladığını söyleyerek, kuraklığın ve çiftçilerin yaşadığı sorunların gözardı edildiğini ileri sürdü.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sulama imkanları olmasına rağmen bu olanaklardan yeterince faydalanamadığını belirten Yüksek, "Bunun bilinçli geliştirilen bir politika olduğunu ve Kürt halkını yeni mağduriyetlerle karşı karşıya getirme, açlıkla terbiye etme politikalarına devam etme anlamına geldiğini belirtmeliyiz. Bu politikalar sonucu yıllardır dağlarımız, ovalarımız bombalanmakta, doğamız tahrip edilmekte, savaşa yatırımda ısrar edilerek, sosyal ve ekonomik alanda halkımızın yaşamını kolaylaştıracak alanlarda yatırım yapılmamaktadır. Halkımızın ekonomik yaşam kaynakları tüketilerek bio-iktidarla tamamlanmak istenmektedir" şeklinde iddialarda bulundu.

Kuraklığın önlenmesi için zarar tespiti ve temini için çalışmaların yürütülmesi gerektiğini dile getiren Yüksek, bu konuda partinin bir eylem planı çıkardığını ve söz konusu plan çerçevesinde Türkiye genelinde bir miting düzenleyeceklerini söyledi. 22 Mayıs'ta Batman'ın Beşiri ilçesinde, 24 Mayıs'ta Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde, 25 Mayıs'ta Mardin'in Kızıltepe ilçesinde, 31 Mayıs'ta da Urfa'nın Siverek ilçesinde çiftçi mitingleri gerçekleştireceklerini anlatan Yüksek, yapacakları mitinglerin yanı sıra
meclis grubunda da konuyla ilgili 4 ayrı heyet oluşturacaklarını belirtti.

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Yüksek, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün PKK'nın silahlı mücadelesinin Kürt halkına zarar verdiği açıklamalarının hatırlatılması üzerine Yüksek, "30 yıldır bu topraklarda bir çatışma yaşanmaktadır. Bunu bir savaş hali olarak da tanımlamaktayız. Bundan dolayı bölge coğrafyası olumsuz etkilenmektedir. Yaşanan çatışmaların bölgedeki tarımı, doğayı ve çevreyi nasıl olumsuz etkilediğini görmek mümkündür. Bunu oluşturan operasyonların kendisidir. Askeri operasyonların, askeri mühimmatların ve askeri tesisatların yarattığı bir sonuçtur. Lütfen, yaşanan çiftçi sorununu gözardı etmeyiniz diyoruz. Bölgedeki yeraltı ve yerüstü zenginlikler bölge halkına ve tüm Türkiye halkının yararına kullanılamıyor. Bu son 30 yılda yaşanan bir sorun değildir. Kürt halkının yaşadığı mağduriyet PKK ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Bu ülkede 90 yıldır Kürt halkı mağdur edilmektedir. Biz son günlerde tartışması yapıldığı için ve bu şekilde yansıtılmak istendiği için bir düşünceye sahip değiliz" dedi.

1980'lerden önce PKK'nın olmadığını belirten Kamuran Yüsek, "Kürt halkı yine mağdur ediliyordu. Yine yasaktı, yine kimliği ve dili yoktu ve yine fakirdi. Kürt halkı ve Türk halkının mağduriyeti olarak ele almak istiyoruz. PKK yaşanan sorunun sonucu olarak ortaya çıkmış bir örgüttür. Sorunun adını doğru koymadan çözümünü de geliştirmenin mümkün olmadığını düşünüyorum. Kürt halkının sorunu Kürt sorununun çözülmeyişinden kaynaklanıyor. Bu da devlet politikalarından kaynaklanmaktadır. 90 yıldır uygulanan şiddete dayalı uygulama devlet politikalarından kaynaklanıyor" iddiasında bulundu.

Bu mağduriyetin sadece Kürtlerin değil aynı zamanda Türk halkının yaşadığı da bir mağduriyet olduğunu belirten Yüksek, "Problemi tanımlarsanız bu ülkede 90 yıldır hükümeti yöneten bir avuç zümre ile Kürt ve Türk halkının yaşadığı bir problemdir. O bakımdan bunu bir örgüte bağlamak çok gerçekçi değildir. Sorunun çözümüne de katkısı yoktur" diye konuştu.

DTP'nin PKK'nın silah bırakması için bir girişimde bulunup bulunmayacağı yönündeki bir soruya Yüksek, Kürt sorunun çözümü için mücadele eden bir parti olduklarını söyledi. Kürt sorunun demokratik yollarla çözümü için uğraş ve arayış içerisinde olduklarını belirten Yüksek, demokratik çözümden kasıtlarının da diyalog ve uzlaşı olduğunu ifade etti. Yüksek, "Kürt sorunun çözümü halinde PKK da kendiliğinden silah bırakacaktır. PKK da Kürt sorunun demokratik yollarla çözülmesi halinde silah bırakabileceğini deklare etmiştir. Sorunu silah bırakma bırakmama meselesi olarak tartışmaktan öte Kürt sorunun demokratik çözümü için neler yapılması gerektiği üzerinde yoğunlaşmak gerekiyor" dedi.

DTP Eşbaşkan Yardımcısı Yüksek, GAP projesinin bölgede yaşanan sorunların çözümü konusunda yeterli olup olmayacağı yönünde soru üzerine, "GAP projesi bundan 10 yıl önce tamamlanması gereken bir proje olmalıydı. Bu projenin tamamlanması halinde önemli katkıları sağlayacağına inanıyorum. Bölgede yaşanan tarım ve hayvancılık sorununa katkı sağlayacağına inanıyorum. Ama bu projenin değişkenlik gördüğünü de biliyoruz. Meseleyi sadece bir GAP projesi kapsamında ele almanın yetersiz kalacağına inanıyorum" yanıtını verdi.

Ahmet Türk'ün 'PKK'nın silahlı mücadelesinin Kürt halkına zarar verdiği yönündeki açıklamalarının bireysel bir açıklama mı yoksa partinin genel tavrı mı olduğu şeklindeki bir soruya ise Yüksek, "Ahmet Bey dün bir yazılı açıklama yaptı. Çatışmaların 30 yıldır bölgede yaşanan savaşın bölge halkına zarar verdiğini izah etmeye çalışmıştır. Kürt halkına ve Türk halkına zarar veren 80 yıldır bu ülkede uygulanan politikaların kendisidir. PKK'nın Kürt halkına ve Türk halkına zarar verdiğini düşünmüyoruz. PKK, uygulanan politikaların sonucu ortaya çıkmıştır" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?