banner39

DTP: Rejimin tıkanacağı haberlerine katılmıyoruz

DTP, Abdullah Gül'ün Çankaya'ya çıkmasıyla rejimin tıkanacağı tespitine katılmadığını açıkladı.

Arşiv 15.08.2007, 16:59 15.08.2007, 16:59
DTP: Rejimin tıkanacağı haberlerine katılmıyoruz

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, parlamentonun kriz üretmemesi gerektiğini söyledi.

Daha önce cumhurbaşkanı seçiminde parlamentoda hazır olacaklarını deklere ettiklerini hatırlatan Demirtaş, ''Yarın saat 12.00'de Sayın Abdullah Gül ile partimiz arasında bir görüşme gerçekleşecektir. Bizim bu konuda ilkelerimiz, kriterlerimiz ve beklentilerimiz var. Başta Kürt sorunun çözümü, demokrasi ve insan haklarının işler hale gelmesi ve çözülmesi konusunda nasıl bir yaklaşım göstereceğini merak ediyoruz. Sayın Gül, hukukun üstünlüğüne ve laikliğe saygılı olacağını deklare etti. Bizim öncelikli hassasiyetimiz Kürt sorunudur. Bu sorunun barışçıl, demokratik çözümünün Meclis çatısı altında çözülmesi gerektiğine inanıyoruz'' diye konuştu.

Demirtaş, ''Sayın Gül'ün eşinin türbanlı olması bizim açımızdan sorun değil, kendisinin kafasını önemsiyoruz'' dedi.

Demirtaş, DTP'nin küçük, ancak etkili bir grup olduğunu ifade ederek, ''Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Kürtlerin önemli bir kısmı AK Parti ve DTP'ye destek verdi. Biz Gül'ü desteklersek, Türkiye'deki Kürtlerin önemli bir kesimi Gül'e destek vermiş olacaktır. Bu nedenle Gül'ün tutumunu önemsiyoruz'' diye konuştu.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?