banner39

DTP silah bırakmaya karşı, PKK için af istiyor

DTP Genel Başkanı, PKK militanlarına af istedi, Kürtlere daha fazla hak sağlayan yeni anayasa talebinde bulundu

Arşiv 10.04.2009, 11:38 10.04.2009, 11:52
DTP silah bırakmaya karşı, PKK için af istiyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

DTP lideri Ahmet Türk, meydan okurcasına konuştu, "PKK dağlara silah bırakmak için çıkmadı, Kürt halkının isteklerinin bir manifestosu olarak ortaya çıktı" dedi. Retures'a özel bir röportaj vererek, son siyasi gelişmelerle ilgili fikirlerini aktardı. Yeni kabul edilecek yasanın Kürtlere daha fazla politik ve kültürel haklar vermesi gerektiğini kaydeden Türk, ayrılıkçı terörün durması için ise PKK militanlarına genel af getirilmesi gerektiğini iddia etti.

Bir Amerikan başkanıyla görüşen ilk Türkiyeli Kürt parti lideri olan Ahmet Türk, Reuters'a yaptığı açıklamada, Kürt sorununu çözmek için yeni açılımlar yapan hükümetin aslında Kürtler hakkındaki bakış açısının değişmediğini ileri sürdü, çok kültürlü bir Türkiye fikrine karşı olanlar bulunduğunu savundu.

Diyarbakır'da kazanılan büyük başarıyı da hatırlatan Türk, AK Parti hükümetinin açılımlarından biri olan Kürtçe TV'yi de eleştirdi, açılımların anayasal dayanak olmadan bir mana ifade etmediğini söyledi.

PKK'dan silah bırakmalarını istemeyeceklerini söyleyen Türk, "PKK dağlara silah bırakmak için çıkmadı, Kürt halkının isteklerinin bir manifestosu olarak ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.

PKK militanları için genel af getirilmesinin uzlaşma için ilk adım olarak görüleceğini öne süren DTP lideri, genel af kararının Kürt haklarının geliştirilmesi ile desteklenmesi gerektiğini de savundu.

banner53
Yorumlar (3)
şeref 12 yıl önce
bu adam hala nasıl meclis çatısı altında oturtuyorlar, anlamıyorum?
Bayan Türk 12 yıl önce
Az kaldı temizlenecek Türkiye pkk dan dimi o yuzden bu kadar çok bağırıyorsunuz.Bırakmasın pkk silah almasını biliriz biz.
karayazili 12 yıl önce
30 yildir tc hukumeti hala anlayamadi bu sorun artik masada cozulmeli eyer baris icinde yasamak isteniyorsa dtp muhattap alinmali herkes istedigi gibi yasasin
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?