banner39

DTP'den kapatma için büyük rest

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, partilerinin kapatılmasından endişe duymadıklarını söyledi.

Arşiv 25.03.2008, 15:06 25.03.2008, 18:43
DTP'den kapatma için büyük rest
DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, ''Bizim parti kapatmayla ilgili bir derdimiz yok. Alışmışız, telaşlanmıyoruz. Yeniden dokunulmazlığımızı kaldırabilir, partimizi kapatabilir, cezaevlerinin kapılarını bize açabilirsiniz; bunu önemsemiyoruz'' dedi.

Türk, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, Nevruz'dan önce İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile görüştüklerini ve Tertip Komitelerinin istediği yerde ve tarihlerde kutlama yapmalarına izin verilmesini talep ettiklerini söyledi.

İçişleri Bakanı Atalay'ın bu konudaki inisiyatifi valilere bıraktığını bildiren Türk, ''Talep edildiği gibi izin verilseydi Nevruz, bayram havasında kutlanacaktı. Biz uyarımızı yaptık. Belirlediğimiz takvimde kutlasaydık, parti olarak disiplini sağlardık, sahip çıkardık. 'Kutlamalar bir günde olduğu zaman topluluğu disiplin altına almaya gücümüz yetmez' dedik. Sonuçta yaşamak istemediğimiz üzüntülü manzarayla karşı karşıya kaldık. İzin verildiği yerlerde coşkuyla kutlandı. Diyarbakır'da en ufak sıkıntı yaşanmadı'' diye konuştu.

FİLİSTİN BENZETMESİ

Nevruz kutlamalarında yaşananlara ilişkin, ''Bu manzaraları Filistin'de, Darfur'da gördük. Türkiye'de kendi halkını coplayan, kurşunlayan bir anlayışı şiddetle kınıyoruz'' diyen Türk, ''saldırı ve gözaltılar'' hakkında görüşlerini anlattı.

DTP'li bazı milletvekillerinin görüşmeye gittiği bir emniyet müdürünün ''PKK'ya terör örgütü demezseniz, elinizi sıkmam'' diyerek, tokalaşmadığını anımsatan Türk, milletvekillerine bu şekilde davranan devlet memuru polisin görevden alınmasını beklediklerini söyledi.

Nevruz'daki görüntüleri Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Başbakana göndereceklerini, gelişme olmaması halinde dünya kamuoyuna ulaştıracaklarını anlatan Türk, ''Demokrasi, ucuz bir kavram değildir. Demokrasiye inanmayanların, bu kavramı kullanmasına izin vermeyeceğiz. Herkesin bunu iyi bilmesi gerekir'' dedi.

''ERGENEKON ORTADAN KALKMADAN, DEMOKRASİYİ İŞLETEMEZSİNİZ''

Ahmet Türk, partilerin kapatılması konusunda, ''Bizim parti kapatmayla ilgili bir derdimiz yok. Alışmışız, telaşlanmıyoruz. Yeniden dokunulmazlığımızı kaldırabilir, partimizi kapatabilir, cezaevlerinin kapılarını bize açabilirsiniz; bunu önemsemiyoruz. Biz demokrasiyi, barışı önemsiyoruz'' diye konuştu. Türk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Partimiz hakkında kapatma davası açıldığında hiç refleks göstermeyen Hükümet, bugün kendini kurtarma formülü arayışı içinde. Demokratik bir Türkiye yaratılması için çaba göstermelisiniz. Parçalı demokrasi, Türkiye'yi demokratik yapmaz. Getirin Anayasa taslağını Parlamentoya, sayı yetmezse götürün halkın önüne. Ancak siz, demokrasi için değil, sizin için olan yerlerde düzenleme yapmaya çalışıyorsunuz. AK Parti'yi kurtarma operasyonu başladı. Gelin demokrasiyi kurtaralım.

'Ergenekon' ortadan kalkmadan demokrasiyi işletemezsiniz. Farklı bir iktidar, farklı bir çete anlayışı Türkiye'ye taşınmamalıdır. Bu ülke, birçok dönemde Ergenekon'a benzer çeteler, görmüş, yaşamış. 1915-17 yıllarında başlayan Teşkilatı Mahsusiye'nin, bazı olayları çözmek için katillerden yararlandığını biliyoruz. ASALA eyleminde, benzer çeteler kullanıldığını görüyoruz. Ancak Kürt halkının taleplerinin gündeme girdiği bu dönemlerde çetelerin yoğunluk kazandığını görüyoruz. Kürt sorunu gündeme geldiğinde, bu çeteler, toplumun her kesimini ahtapotun kolları gibi sarmalıyor. Ekonomik rant, siyasi rant, iktidarı hedefleyen bir mantığın ortaya çıktığını görüyoruz.''

GRUPTA GERGİNLİK...

Öte yandan DTP grup toplantısı başlamadan önce, ölen İkbal Yaşar ve Zeki Erinç ile Nevruz kutlamalarında çıkan olaylarda çekilmiş fotoğraflar, kimliği açıklanmayan bir kişi tarafından Salondaki partililere dağıtılmaya başlandı.

Bu kişi, TBMM'de görevli sivil polisler tarafından ''izinsiz bildiri dağıtmaktan'' gözaltına alınmak istendi. Fotoğraflara el koyan polisler, gözaltına aldıkları bu kişiyi toplantı salonundan dışarı çıkardı.

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, kuliste karşılaştığı polislere, ''Herkes görevini yapsın'' diyerek, gözaltına alınmak istenen DTP'liyi yeniden toplantı salonuna getirdi.

Grupta dağıtılmak istenen fotoğrafların, gazetelerde yayınlandığını belirten Kaplan, ''Tüm dünyanın gördüğü fotoğrafları, elimizde tutamayacak mıyız? Burada da mı sansürle karşılaşacağız'' diyerek tepki gösterdi.

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş da gözaltı gerginliğinin yanlış anlaşılmaması gerektiğini belirterek, ''Grup sekretaryamız tarafından hazırlanan dövizler, görevlilerimizce dağıtılmak istendi. Bunu dağıtan kişi, Grubumuzda yeni göreve başladı. Bu arkadaşımızı tanımayan polisler, engellenmeye çalışmışlar. Grubumuza yönelik bu engelleme, yanlış anlaşılmaktan kaynaklanmıştır'' diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?