banner39

DTP'li Ata: Kürt halkı kuzu değildir

DTP Batman Milletveli Ayla Akat Ata, 'Kürt halkı kuzu değildir ve çobana da ihtiyacı yoktur'' dedi.

Arşiv 22.05.2008, 20:25 22.05.2008, 20:25
DTP'li Ata: Kürt halkı kuzu değildir


DTP Batman Milletveli Ayla Akat Ata, ''Biz diyoruz ki; kuzu olma dönemi çok çok geride kalmıştır. Kürt halkı kuzu değildir ve çobana da ihtiyacı yoktur'' açıklamasında bulundu.

DTP Batman Milletvekilleri Ayla Akat Ata ile Bengi Yıldız, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki kuraklık ve üreticilerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmek için Beşiri ilçesinde miting gibi basın açıklaması yaptı.

Milletvekilleri ve partililer ilçeye 5 kilometre kala araçlardan inerek traktör römorkunda bir süre seyahat etti.

DTP'liler, yaklaşık 150 kişinin katıldığı basın açıklamasına üreticilerin gelmesini engellemek için güvenlik güçlerinin köy yollarını kapattığını ileri sürdü.

'Su akar Türk-Kürt bakar', 'Baraj değil su istiyoruz' yazılı Türkçe ve Kürtçe pankartaların açıldığı mitingte konuşan milletvekili Ayla Akat Ata, Kürt halkının 'kuzu' olma döneminin bittiğini söyledi.

Ata "Ekonomik ve sosyal hayata aktif mücadeleyi sosyal barışı ve sosyal adaleti sağlamak amacıyla aktif müdahaleyi meşru ve gerekli görür. Bugün görüyoruz ki, meşru ve gerekli görenler, anayasal anlamda kabul edilen sosyal devlet bugün köylüsünün çifçisi ve hayvancılıkla uğraşanların bir araya gelmeleri ve sesi Ankara'ya duyurmayı istememiştir" dedi.

"Sizden istenen belki abes kalır ama kuzu gibi davranmanızdır ve bu kuzunun başına bugün AKP Hükümeti geçmektedir" diyen Ata, kuzu olmak döneminin artık geride kaldığını belirterek, "Kürt halkı kuzu değildir ve çobana da ihtiyacı yoktur. Canı yandığında meydana çıkmasını, tüm taleplerini Ankara'ya ve tüm dünyaya sesini duyurmasını bilir" diye konuştu.

DTP Milletvekili Bengi Yıldız da kuraklığa dikkat çekmek istediklerini, hükümete seslerini duyarmak isteyen çiftçilerin engellenerek cezalandırıldığını belirterek, hükümetin Kürtlere verebileceği bir şeyinin olmadığını söyledi.

"Artık Türkiye'de yaşanan gerçekliğin üstünü örtemezler" diyen Yıldız, "Halkın ve çiftçinin emekçinin sefaleti ortadadır. GAP projesiyle bölgeyi kalkındıracağız, diyorlar. Ama kuraklık afetiyle karşı karşıya kalan köylü çiftçiyi görmüyorlar, görmezlikten geliyorlar" dedi.

Konuşmaların ardından patlililer ve mitinge katılanlar halaylar çekti. Milletvekilleri bir süre traktör römorkunda seyahat etti

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (1)
kara 13 yıl önce
bu çiftçi maduriyeti niye tek doguda gibi algılanıp savunuluyor batıdada çiftçi perişan kuraklıktan. dogunun millet vekilleri ortalık karıştırmak için her türlü isyanı yapıyor..batının millet vekili agaç gölgesinde cay partisimi yapıyor acaba.
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?