banner39

DTP'li Ayna:AKP kaybetti, DTP kazandı hepsi bu

DTP'li Ayna, 'Ermenistan sınırına dayandılar' diyen Cemil Çiçek'e yüklendi

Arşiv 04.04.2009, 21:05 04.04.2009, 21:05
DTP'li Ayna:AKP kaybetti, DTP kazandı hepsi bu


Demokratik Toplum Partisi Eşbaşkanı Emine Ayna, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Genelkurmay Başkanlığı'nın yaptığı açıklamaları yorumlayarak DTP'nin başarısına dikkat çekti.

DTP İl Başkanlığı Binası'nda, Ağrı'da 4 gündür devam eden olayları değerlendiren Ayna, bu olayların kendilerini de üzdüğünü söyledi. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in 'DTP Iğdır'ı aldı. Ermenistan sınırına dayandı' sözlerini yorumlayan Ayna, "Bu kinci ve nefret dolu bir söylemdir. Ne demek Ermenistan sınırına dayandı. AKP'nin belediyeleri var, DTP'nin de belediyeleri var. AKP belediyelerini kaybetti, DTP kazandı hepsi bu. Bunu bu şekilde değerlendirmek, bu şekilde ele almak Kürtlere bir bütün düşman gözü ile bakmak demektir. Iğdır halkını Cemil Çiçek düşman ilan etti. Şimdi böyle bir bakan, böyle bir başbakan olursa, böyle bir vali böyle bir emniyet müdürü, böyle emniyet güçleri olur. Baştakiler neyse emri altındakilerde odur" dedi.

DTP Van Milletvekili Özdal Üçer'in Ağrı Valisi tarafından telefonla hakarete uğradığını dile getiren Emine Ayna, "Cemil Çiçek'in açıklamaları Ağrı Valisi'ni cesaretlendirerek Van Milletvekilimiz Özdal Üçer'e hakaret etmesinin yolunu açmıştır. Muhakkak bu kişiler hakkında hukuki işlemlerimizi yapacağız. Suç duyurularında bulunacağız. Van Valisi, Van Emniyet Müdürü, Siirt Valisi, Siirt Emniyet Müdürü de aynen böyle yaptı. Sonuçları ortada. Genelkurmay'ın bir açıklaması var. Doğrudur düşünmeliler. Sonuçları itibarı ile davranışlarının yaklaşımlarının Kürt halkına sonuçlarını iyi değerlendirmeliler, düşünmeliler. Bu halka düşmanlık edene bu halk cevap verir. Bugün Cemil Çiçek düşmanlık ediyor. Bitişini hazırlıyor. Ağrı Valisi, Ağrı Emniyet Müdürü bu halka düşmanlık ediyor, bitişini hazırlıyor. İnanın şunu yapabilirdik, yetkimiz var. Şu anda Van Valisinin makamına girip karşımızda hazır olda durdurabilirdik. Yetkimiz var. Ama çözümü orda görmüyoruz. Bu yüzden Ağrı'da bu şekilde yaklaşıyoruz" dedi.
Yapılan basın açıklamasına DTP Eşbaşkanı Emine Ayna, Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır, Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Hakkari Milletvekili Hamit Geylani ve partililer katıldılar.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?