DTP'li başkanın 200 yıl hapsi istendi

Van'daki Nevruz olaylarından sonra tutuklanan DTP İl Başkanı Doğar'ın 200 yıla kadar hapsi istendi.

DTP'li başkanın 200 yıl hapsi istendi


Van'daki Nevruz olaylarından sonra tutuklanan DTP Van İl Başkanı Abdurrahman Doğar için 200 yıla kadar hapis cezası istendi. Doğar ile birlikte gözaltına alınanlardan 12'si tutuklu olmak üzede 114 kişi yargılanacak.

Van'da kanlı nevruz olaylarından sonra yaklaşık 160 kişi ile birlikte gözaltına alınan Abdurrahman Doğar, olaylardan bir gün önce yaptığı basın açıklamasıyla 22 Mart günü izinsiz kutlamalara katılma çağrısında bulunmuştu. 22 Mart günü parti önünde yapılan izinsiz kutlamalara polisin müdahale etmesiyle çıkan olaylar 3 gün devam etmiş, Zeki Erinç ve Ramazan Dal hayatını kaybetmişti.

Van Cumhuriyet Savcısı, tutuklu bulunan Abdurrahman Doğar hakkındaki iddianamesini tamamlayarak Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı. İddianamede, Doğar'ın 21 Mart günü yaptığı basın açıklamasındaki, "Nevruz'a herkes ulusal kıyafetiyle katılacak. Nevruz, her şeyden önce bizim anladığımız kadarıyla zulümlere, baskılara, işkenceye ve haksızlıklara karşı bir başkaldırı olarak tarihe geçti. Bu yıl Nevruz'a katılacak herkes Kürtçe konuşacak. Nevruz Kürt orijinli, Kürt motifli olacak. Kürt sorununu güvenlik önlemleri ile çözmek isteyenlere artık yeter diyeceğiz. Nevruz'un bütün ruhu Kürtçe olacaktır" ifadelerine yer verdi. İddianamede, olay günü atılan sloganlara yer verildi.

Parti binasında daha sonra yapılan aramalarda, terör örgütünün sözde bayrağı bulunduğu ve gösterilerde teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın posterlerinin dışarıda bulunan kalabalığa dağıtıldığı vurgulandı. Yine kalabalığın güvenlik görevlilerine atmak üzere çeşitli yerlerden taş toplandığı ve grup içerisinde taşların dağıtıldığı kaydedildi.

Savcı Kocaman, Doğar için 'PKK terör örgütü üyesi olmak', 'Terör örgütü faaliyeti çerçevesinde suç işlemeye teşvik', 'Terör örgütü faaliyeti çerçevesinde, kamu görevlisine direnme, mala zarar verme, nitelikli mala zarar verme ve kasten ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçlarına azmettirmek' suçlarından ceza istedi.

Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada, Doğar ile birlikte 12'si tutuklu olmak üzere 114 kişi yargılanacak. Sanıkların ilk duruşmasının 26 Temmuz günü yapılacağı bildirildi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2008, 19:06
YORUM EKLE

banner33

banner37