banner39

DTP'li belediye başkanının oğlu PKK'lı oldu

Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nin belediye başkanının oğlu PKK'ya katıldı.

Arşiv 06.10.2009, 12:47 06.10.2009, 12:47
DTP'li belediye başkanının oğlu PKK'lı olduDünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nin DTP'li Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın 17 yaşındaki oğlu dört ay önce PKK'ya katıldı.

Newsweek dergisinin haberine göre Diyarbakır'ın en fakir ve en çok göç alan ilçesi Sur'un DTP'li Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, makamında "İlçe nüfusunun yüzde 60'ı 18 yaş altında. Gençler umutlu mu" şeklindeki soruyu duyunca bir süre durdu. Sonra "Oğlum beş gün önce dağa gitti" dedi.

CAHİLLİKTEN GİTMEDİ

Habere göre Baran 17 yaşında. Diyarbakır'ın iyi okullarından birine kayıtlı. Pek çok arkadaşı var. Tiyatro yapıyor, Kürtçe müziğe, sinemaya ve felsefi kitaplara meraklı biri. Y

'BİLİYORDUM'

Baba Demirbaş, "çocuğunun dağa çıkmasının asıl nedeninin, kendisinin demokratik siyaset hakkının engellenmesi" olduğunu iddia ediyor. Siyasetçi eşinin sürekli çalışması nedeniyle ailenin yükünü omuzlarında taşıyan 40'larındaki anne Ziynet, Diyarbakır'ın yeni yerleşim bölgesindeki evlerinde çok durgun; oğlunu şu sözlerle anlatıyor:

"Çok sakin, kendi halinde bir çocuktu. Sosyaldi, birçok arkadaşı vardı. Yardımlaşmayı çok severdi. Kafası çok çalışıyordu. Ortaokul sona kadar hep takdir getirdi. Lisede biraz zayıf getirmeye başladı. Ama istediği an hemen toparlıyordu."

Abdullah Demirbaş ise o gün olmasa bile Baran'ın bir gün gideceğini tahmin ettiğini söylüyor:

"Görevden alınmam, bir arkadaşının dağa gidişi, ceza alışım onun bu eğilimini artırdı. Bu işin siyasetle başarılabileceği konusunda konuştuk. O benim bir siyasetçi olarak cezalandırılmamın aslında siyaset yolunu tıkadığını anlatmaya çalışıyordu. Eğer siyaset yolu açık olsaydı, bugün hiçbir genç dağa çıkmayacaktı."


Ya dağda, asker dayısıyla karşılaşırsa


Annesi, Baran'ın tüm kıyafetlerini hayrına verdiğini söylüyor: "Hiç kimse bunu anlayamaz. Babalar evlatlarını severler ama o benim içimden çıktı. Bilseydim, bırakmazdım. Çok zoruma gitti. Kocama bile kızıyordum, 'Bana oğlumu getirin' diyorum." Anne Demirbaş feryadını şu sözlerle dile getiriyor: "Dağa gitmek çözüm değil. Ben kendi oğluma hak vermiyorum. Niye gitti? Dursaydı, okuyup avukat olsaydı da barış için uğraşsaydı, daha iyiydi. Benim kardeşim de şu an asker. İkisi karşı karşıya gelince, ne olacak? Birbirini mi öldürecek? Biri kardeşim, biri oğlum. Hepimiz birlik olak ve barış için uğraşak!"

'ÇOCUKLAR ÖLECEK'

Anne Ziynet "Tiyatro grubunda bir çocuk vardı, o da dağa gitti. İşte o gittikten sonra çok değişti oğlum" derken, baba Demirbaş ise çuvaldızı kendine batırıyor: "Biz başarılı olsaydık bugün dağda çocuklar olmayacaktı. Siyasetçiler korktukça, çocuklar ölmeye devam edecek." Ateş düştüğü yeri yakıyor. Henüz 17 yaşındaki Baran ise artık Kandil'de "Mirza Amed Sise" kod adıyla yaşıyor.


'Çok dilliliği' savunmuştu


2007'de "Çok Dilli Belediyecilik" kararı aldığı için Danıştay 8. Dairesi tarafından görevden alınan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde yüzde 65 oyla tekrar belediye başkanlığına seçildi.


banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?