banner15

DTP'li Türk: Öcalan'ı dikkate almamız gerekiyor

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Kürt sorununun çözümünde PKK lider Öcalan'ı da dikkate aldıklarını söyledi.

DTP'li Türk: Öcalan'ı dikkate almamız gerekiyorDünya Bülteni / Haber Merkezi

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, basının sorularına parti merkezinde cevap verirken PKK lideri Abdullah Öcalan için, 'Taraflardan biri midir, biridir. PKK üzerinde önemli bir etkinliği var mı, var. Toplum tarafından önemsenen bir isim midir, isimdir. O zaman sürecin gerçekten demokratik, barışçıl bir sürece, çözüm sürecine evrilmesi konusunda etkili olan herkesin hassasiyetini, söylediklerini dikkate almamız gerekiyor" diye konuştu.

DTP Genel Başkanı Türk, 'Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın sürece dahil edilmesini istiyor musunuz? ' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

'Taraflardan biri midir, biridir. PKK üzerinde önemli bir etkinliği var mı, var. Toplum tarafından önemsenen bir isim midir, isimdir. O zaman sürecin gerçekten demokratik, barışçıl bir sürece, çözüm sürecine evrilmesi konusunda etkili olan herkesin hassasiyetini, söylediklerini dikkate almamız gerekiyor. Sonuçta elinde silahı tutan PKK'dır. PKK'yı en fazla etkileyecek olan o. Siyasetin de başıdır. Öncüsüdür. O zaman onun söylemlerinin, bu sürecin barışçıl bir sürece evrilmesine etkili olacağını düşünüyorsak, onun söylediklerini de önemsememiz gerekiyor, dikkate almamız gerekiyor.'


DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, demokratik açılımın sonucunda, Türkiye'nin bölünebileceği iddialarına, 'Bizim amacımız Türkiye'yi çözmek değil, sorunu çözmektir. Etnik milliyetçiliğin ne kadar tehlikeli olduğunu bilen insanlarız' şeklinde cevap verdi.

DTP'li Türk AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile yaptığı görüşmelerde sorunun çözümü konusundaki düşüncelerini muhataplarına anlattıklarını söyledi.

Erdoğan ve Atalay'a, değişim, dönüşüm ve sorunun çözümünün kaçınılmaz olduğunu dile getirdiklerini vurgulayan Türk, '72 milyonun hassasiyetleri gözönünde bulundurularak bir çözüme gidilmeli' dedi.

Türk, İçişleri Bakanı Atalay başkanlığında bir çalışma yapıldığını, bu çalışmanın içeriğinin paylaşılması konusunda herkeste bir çaba olduğunu ifade ederek, '30 yıldan beri silahlı sürecin yaşadığı bir Türkiye'deyiz. Eğer bu konuda, etkili rol alması gereken insanları hiç yokmuş gibi davranarak veya onların düşüncelerini önemsemeyecek bir yaklaşım biçimini sergilemek, sıkıntıların doğmasına neden olacak. Ben burada hem TSK'yı hem de PKK'yı kastediyorum. Bu işin öncülüğünü yapacak olan siyasi iradedir. Açılımı yapacak olan siyasi iradedir. Ama tüm düşüncelerin dikkate alınması gerektiğine inanıyorum' diye konuştu.

'Atalay, size somut bir öneri getirdi mi?' sorusuna Türk, şu karşılığı verdi:

'Somut bir öneri getirmedi. Şu anda bir sürecin başlangıcındayız. Tartışma dönemi gelişecek. Kısa, orta ve uzun vadede neler yapılması konusunda bir sürecin başlayacağına inancındayım. O dönemde düşüncelerimizi ortaya koyacağız. Ama şu andaki çalışmalar, o aşamada değil. Kesin projeyle gelmek, kamuoyunda sıkıntı yaratırdı. O nedenle araştırma ve yoklama dönemi, tartışma döneminden sonra bazı şeyleri olgunlaştırmak mümkün.'

Bazı kesimlerin, demokratik açılım sonucunda, Türkiye'nin bölünebileceği yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine Türk, şunları söyledi:

'Bizim amacımız Türkiye'yi çözmek değil, sorunu çözmektir. Halkların sevgiyle kucaklaşmalarını sağlamaktır. Çünkü biz etnik milliyetçiliğin ne kadar tehlikeli olduğunu bilen insanlarız. Siyasi ve demokrasi kültürümüz, birlikte yaşamayı esas alan, paylaşmayı esas alan bir anlayıştadır. Biz halkların kardeşliğini, halkların birlikteliğini esas alıyoruz. Bu halkların, kendilerini özgürce ifade edebilecek bir ortama kavuşması konusunda çaba sarf ediyoruz. Bizim için sınırlar heyecan verici değil. Bin yıldır birlikte yaşamış iki halkı birbirinden ayrıştırmanın ne Türk'ün ne de Kürt'ün yararınadır. İkisinin de zararınadır. Ortadoğu'da etnik ve mezhepsel çatışmaların, ne kadar zararlı olduğunu da görüyoruz. Türkiye'de bin yıl birlikte yaşamış iki halkı birbirinden ayrıştırmak, görmek istediğimiz demokratik bir Ortadoğu'yu da baltalar. O halkların, bu hedeflere ulaşmasını baltalamış oluruz.'

DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna'nın, CHP ve MHP'ye yönelik, 'AKP'nin oyununa gelmeyin' sözlerinin hatırlatılması üzerine Türk, yapılacak değişiklikler belli olmadan bu tür ifadeleri doğru bulmadığını söyledi.

Türk, 'Dereyi geçmeden paçaları sıvamak çok doğru değil. Hele o dereyi geçelim, ondan sonra değerlendirme yaparız' dedi. Türk, hassas bir konuyu aceleci bir mantıkla yorumlamanın doğru olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

'Bunu sadece Emine Hanım için söylemiyorum. 40 bin insanın yaşamını yitirdiği, annelerin acılar çektiği bir süreç... Bu süreç için hesap yapmayı, aceleci davranmayı, bunu magazinleştirmeyi doğru bulmuyorum. Sürecin şimdiden başarısız olacağı yönündeki bir belirlemeyi, tartışmanın önünü kesmeye yönelik bir anlayış olarak değerlendiriyorum. Ben bunu Ayna için söylemiyorum, CHP ve MHP'nin tavrı için söylüyorum. Yıllardan beri barış ve demokrasi talebi ile yola çıktık. Bugün bir şeyler söyleniyorsa, bunu ciddiyetle ve sabırla beklememiz, sonuçları görmemiz lazım. Bu sonuçlar üzerinden tartışmamız gerekir.'


Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2009, 16:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35