banner39

DTP'liler Meclis'te oturma eylemine başladı

DTP'liler, ''partilerine yönelik gözaltı ve tutuklamaları protesto etmek'' için TBMM Genel Kurulu'nda oturma eylemi başlattı.

Arşiv 23.04.2009, 01:48 23.04.2009, 10:55
DTP'liler Meclis'te oturma eylemine başladı


DTP milletvekilleri, ''partilerine yönelik gözaltı ve tutuklamaları protesto etmek'' amacıyla TBMM Genel Kurulunda oturma eylemine başladı.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, 1 Mayıs'ın, ''Emek ve Dayanışma Günü'' adıyla tatil ilan edilmesine ilişkin kanun tasarısının yasalaşmasının ardından birleşimi kapattı.

Milletvekillerinin dışarı çıkmasına karşın DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve 20 milletvekili ile ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, sıralarından kalkmadı.

Bazı milletvekillerinin, Genel Kuruldan çıkmadan önce DTP'li vekillerin yanına gelerek, tokalaştığı görüldü.

Çok sayıda gazetecinin görüntü aldığı oturma eyleminde, bazı DTP'liler gazetecilere el sallayarak, bazıları ise zafer işareti yaparak poz verdi.

Oturma eylemi, sabah saat 08.00'e kadar devam edecek.

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, daha önce yaptığı açıklamada, ''Parlamento üyeleri olarak, hem operasyonları protesto etmek, hem halk iradesine sahip çıkmak ve çözümün yerinin parlamento olduğunu hatırlatmak için Genel Kurul çalışmaları bittikten sonra salonu ve sıralarımızı terk etmeyerek sabah saat 08.00'e kadar oturma eylemi yapacağız'' demişti.

TOPTAN: BU EYLEMİN YARARI OLMAZ

TBMM Başkanı Köksal Toptan, DTP milletvekillerinin Genel Kurul'da yapacakları oturma eylemiyle ilgili olarak kendisine bilgi verdiklerini belirterek, "Ben bu tür eylemlerin demokrasimize çok fazla yararı olacağına, sağlamaya çalıştığımız kardeşlik havasına bir katkı sağlayacağına inanmıyorum. Ama böyle bir karar almışlar, uygulayacaklar" dedi.
 
Toptan, "Bunun İçtüzük'te bir yaptırımı var mı?" sorusuna, "Var, zaman zaman böyle bir kaç olay oldu. Bunları yapacaklar, yapsınlar bakalım" karşılığını verdi. Bir gazetecinin "Böyle bir eylem olabilecek bir şey mi?" sorusuna Toptan, "Bu tür şeyler aslında, normal demokratik düzende çok uygulanan yöntemler değil. Ama DTP'liler bu yolla kamuoyunun dikkatini çekeceklerini umuyorlar. Durum bu" dedi.Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?