banner15

DTP'liler Talabani'yi ziyarete gitti

Celal Talabani ile görüşmek için Irak'a giden DTP'li Ahmet Türk "Kürtlerin her zaman Türkiye'ye dönüktür" dedi.

DTP'liler Talabani'yi ziyarete gitti

 

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, diyalog ve uzlaşıyla tüm sorunların çözülebileceğini belirterek, ''Tarih boyunca, Osmanlı İmparatorluğundan beri Kürtlerin yönü Türkiye'ye dönüktür'' dedi.

Ahmet Türk, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, beraberindeki bir grup milletvekiliyle Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüşmeye gittiklerini ifade ederek, ''kardeş ülke topraklarını'' zaman zaman temaslarda bulunmak için ziyaret ettiklerini söyledi.

DTP olarak isteklerinin, ''Türkiye'nin komşularıyla, hele milyonlarca Kürdün yaşadığı bir ülkeyle ilişkilerini geliştirmesi'' olduğunu belirten Ahmet Türk, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin, Irak ve Kuzey Irak ile dostane ilişkilerini sağlıklı bir şekilde geliştirmesini istiyoruz. Tabii Orta Doğu halkları için de bu geçerlidir. Artık Orta Doğu farklı kesimlerin at oynattığı alan olmaktan çıkmalıdır. Bunun da tek formülü; Türklerle Kürtlerin, Kürtlerle Arapların, Türklerle Arapların, Türkmenlerle Kürtlerin gerçekten geleceklerinin özgür bir şekilde yaratılmasına hizmet etmektir. Diyalog ve uzlaşıyla sorunların çözüleceğine inanıyoruz. Hele hele özellikle kardeş halklarla doğru temelde oluşturulacak ilişkilerin önemli olduğuna inanıyoruz.''

''İyi ilişkiler geliştikçe, farklı kesimlerin Orta Doğu halklarını istedikleri gibi kullanamayacağını'' da ifade eden Türk, ''Tarih boyunca, Osmanlı İmparatorluğundan beri Kürtlerin yönü Türkiye'ye dönüktür. Türkiye'deki kardeşleriyle dostane ilişkileri geliştirmek istiyorlar. Ama Orta Doğu sancılı bir coğrafya, bunları nasıl durdurabiliriz. Bunlar için çaba harcıyoruz. Bu sancıları nasıl giderebiliriz? Bu nedenle diplomatik bir ziyaret yapıyoruz'' şeklinde konuştu.

Ahmet Türk, bir gazetecinin, ''Talabani ile Kuzey Irak'a yapılan askeri harekatın durdurulması yönünde bir görüşme yapacak mısınız?'' sorusu üzerine de ''Onu Talabani'den değil, operasyonları yapanlardan istemek lazım. Biz ilk günden beri söylüyoruz, bu işler ancak diyalogla çözülür'' dedi.

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk ve beraberindekiler, daha sonra özel bir hava yolu şirketine ait uçakla Süleymaniye'ye gitti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 19:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35