banner39

DTP'lilerin ilanı Dışişleri'ni kızdırdı

Le Monde'a verilen ilan için Dışişleri "İmzacılarda Kırmızı Bülten'le aranan bile var" dedi

Arşiv 22.05.2008, 12:18 22.05.2008, 13:50
DTP'lilerin ilanı Dışişleri'ni kızdırdı

Dışişleri Bakanlığı, Paris'teki Kürt Enstitüsü ve DTP milletvekillerinin Le Monde'a verdikleri ''Kürt sorunu'' ilanını eleştirdi.

Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "AB ve ABD tarafından da 'terörist' ilan edilmiş bir örgütün terör eylemlerinin sona erdirilmesini koşullara bağlayan bir grubun Türkiye'de kaybettiği zemin ve desteği başka ülkelerde aramaya kalkışmasının sonuçsuz kalacağı" kaydedildi.

Bakanlık, Türkiye'de meşru ve yasal zeminde demokratik faaliyetler yürütmek yerine, terörist söylem ve taktikleri tercih eden 'marjinal bir grup' tarafından uluslararası basına verilen ilanlarda, Türkiye'ye ilişkin yanlı ve gerçek dışı ifadelere yer verildiğini belirtti.

Bakanlık, Türkiye'de bireysel hak ve özgürlüklerin daha da geliştirilmesi amacıyla hükümet tarafından sürdürülen reform süreci önündeki en önemli engelin, Türkiye'nin toprak bütünlüğünü, anayasal düzenini ve toplumsal huzurunu şiddete başvurarak hedef alan terör örgütü olduğunu bildirdi.

"İMZA ATANLAR ARASINDA INTERPOL'ÜN ARADIKLARI VER"

Açıklamada, "Bu ilanın imzacıları arasında INTERPOL Kırmızı Bülteni'yle aranan terör örgütü mensuplarının bulunması, buna karşılık ülkemizde demokratikleşme ve bireysel hak ve özgürlüklerin gelişimi için çaba gösteren samimi ve bağımsız hiçbir sivil toplum kuruluşunun temsilcisinin yer almaması, ilan sahiplerinin kimliğini ve amaçlarını ortaya koymaktadır" denildi.

Merkezi Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Kürt Enstitüsü ve DTP milletvekilleri, Le Monde gazetesine ilan vermiş; Kürt sorununun çözümü için uluslararası arabulucu atanmasını istemişti.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?