banner39

DTP'nin kapatılması gösterilerle protesto ediliyor

Anayasa Mahkemesi'nin DTP'yi kapatma kararından sonra ülke genelinde izinsiz gösteriler yapılıyor.

Arşiv 13.12.2009, 16:02 13.12.2009, 16:02
DTP'nin kapatılması gösterilerle protesto ediliyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Anayasa Mahkemesi'nin DTP'yi kapatma kararından sonra ülke genelinde izinsiz gösteriler yapılıyor. Hakkari'de 30 kişi gözaltına alınırken, Beyoğlu'nda bir grup ev, iş yeri ve araçlara molotoflu saldırılar düzenleyerek zarar verdi.

Beyoğlu'nda kapatılan DTP'nin eski İstanbul il binası önünden yürüyüşe geçen bir grup, ev, iş yeri ve araçların camlarına molotofkokteyli ve taş atarak zarar verdi.

Kapatılana DTP'nin eski İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı, Beyoğlu'ndaki eski il binası önünde bir basın toplantısı düzenledi. ''Kendilerinin sorunlara çözüm istediklerini, kandırma ve tasfiye planlarını deşifre ettiklerini, çözüme ilişkin proje geliştirdiklerini'' ileri süren Avcı, ''buna karşın CHP, MHP gibi partilerin barış diyenleri hedef gösterdiklerini, Kürt halkını potansiyel suçlu ilan ettiklerini, halkları karşı karşıya getirmeye, sokakları kan gölüne çevirmeye ve bundan nemalanmaya çalıştıklarını'' savundu.

Basın açıklamasının ardından, açıklamaya katılan bir grup genç, kapatılan DTP'inni eski il binasının bulunduğu caddeden slogan atarak yürümeye başladı. Gruptakiler, cadde üzerindeki ev, iş yeri ve araçların camlarına taş ve molotofkokteyli atarak zarar verdi. Bunun üzerine semt sakinleri ve esnaf, gruptakilere bıçak ve benzeri kesici aletlerle karşılık vermek istedi.

Emniyet güçlerinin müdahalesiyle vatandaşlar ile gruptakilerin çatışması engel olunurken, grupta bulunan gençler de ara sokaklara kaçarak dağıldı.

HAKKARİ YÜKSEKOVA'DA GERGİNLİK

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde DTP'nin kapatılmasının ardından izinsiz gösteriler bugün de devam etti.

Sabah saatlerinde Cengiz Topel Caddesi, Şemdinli yolu ve İpek Yolu'nda barikat kurarak izinsiz gösteri düzenleyen gruba polis müdahale etti.

Göz yaşartıcı gaz bombası ve tazyikli suyla göstericileri dağıtan güvenlik güçleri, ilçe merkezinde yoğun güvenlik önlemi aldı.

Ara sokaklara kaçak göstericilerin eylemlerini burada sürdürdüğü öğrenildi.

HAKKARİ'DE 30 KİŞİ GÖZALTINDA

Hakkari'de DTP'nin Anayasa Mahkemesince kapatılmasının ardında gerçekleştirilen izinsiz gösterilerde 30 kişi gözaltına alındı.

Hakkari Valiliğinden yapılan açaklamada, merkez ve Yüksekova ilçesinde dün başlayan izinsiz gösterilerin gece saat 22.00'ye kadar devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, izinsiz gösterilere katılan ve halkı eylem yapmak üzere provoke ettiği tespit edilen 30 kişinin molotof kokteyli malzemeleri, sapanlar ve maskelerle birlikte yakalandığı kaydedildi.

Öte yandan, dün Hakkari kent merkezinde izinsiz gösterilere müdahale sırasında güvenlik görevlilerini darbederek, bir polis memurunun silahını gasbeden zanlının yakalandığı kaydedildi. Yakalanan zanlıyla birlikte polis memuruna ait silahın da ele geçirildiği ifade edildi.

ANKARA'DA BASIN AÇIKLAMASI

Kapatılan DTP'nin eski Ankara İl Başkanı Songül Erol Abdil, ''Partiler demokrasinin kilometre taşları ise Anayasa Mahkemesi'nin parti kapatmaları da demokrasinin mezar taşlarıdır'' dedi.

Partilerinin kapatılmasını protesto eden bir grup DTP'li, Yüksel Caddesindeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplandı. Kürtçe ve Türkçe sloganlar atan grup adına açıklama yapan Abdil, DTP'nin kapatılmasıyla ''Türkiye'de bir karanlık sayfanın daha açıldığını'' ileri sürdü.

''Partiler demokrasinin kilometre taşları ise Anayasa Mahkemesi'nin parti kapatmaları da demokrasinin mezar taşlarıdır'' diyen Abdil, partilerinin gerçek bir ana muhalefet partisi olduğu için kapatıldığını iddia etti.

Yoğun güvenlik önleminin alındığı açıklamanın ardından grup dağıldı.

VAN'DA 31 KİŞİ ADLİYEDE

Van'da, izinsiz gösteri yaparak polise saldırdıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 31 kişi adliyeye sevk edildi.

DTP Van İl örgütünce 10 Aralıkta düzenlenen yürüyüşün ardından Soydan Kavşağı'nda güvenlik önlemleri alan polise havai fişek, molotofkokteyli ve taşla saldırdıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 31 kişi, yoğun güvenlik önlemlerinin altında, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi.

Zanlılar, işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Van'da 10 Aralıkta DTP tarafından düzenlenen yürüyüşün ardından bazı gruplar dağılmayarak güvenlik önlemleri alan polise taş, havai fişek ve molotofkokteyli ile saldırmış, polis olaydan sonra ara sokaklara kaçan 31 göstericiyi gözaltına almıştı.


banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?