banner15

Dualar gözyaşlarına karıştı

Ramazan ayının sona ermesi nedeniyle Kabe ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere bütün İslam dünyasında Müslümanlar, Pakistan deprem kurbanları ile Irak ve Filistin'deki işgalin sona ermesi için gözyaşlarıyla Allah'a yakardı.

Dualar gözyaşlarına karıştı

Ramazan ayının son gecesi olması nedeniyle Beytullah'ta toplanan Müslümanlar, teravih namazının ardından okunan hatim dualarıyla coştu. Ellerin semaya kalkmasıyla gözyaşları sel oldu. Pakistan depreminde hayatını kaybeden onbinlerce kişi için edilen dualara hep birlikte amin denildi. Sayıları üç milyonu bulan Müslümanlar, Irak ve Filistin'de işgal altındaki kardeşlerini de unutmadı. Beytullah'ta imam Abdurrahman Abdülüziz es Sudeys'in okuduğu hatim duasının ardından sabaha kadar dua edip Allah'a yakaran müslümanlar, İslam dünyasının yaşadığı zorlu günlerin geride kalması için Allah'tan yardım diledi. Suudi Arabistan hükümeti de Ramazan'ın son on günü için Mekke'ye akın edenlerin araç tarfiğini azaltmak için ek önlemler aldı. Resmi rakamlara göre 120 bin yeni araç Mekke'ye giriş yaptı.   
 
Mescid-i Aksa'ya akın
 
Ancak dualar sadece Beytullah'la sınırlı kalmadı. Mescidi Aksa'da da toplanan Filistinliler, sabaha kadar kuran okudu, dua  ve ibadet etti. Kadir gecesinde olduğu gibi Mescid-i Aksa'ya yaklaşın 100 bin kişi akın etti. Hazreti Peygamberin Mirac'a çıkarken uğradığı son yer olan Mesci-i Aksa'da da dualar gözyaşlarına karıştı. Her yıl yapılan toplu dua törenlerinde bu yal bir artış olduğu belirtiliyor.   
 
Bayram öncesi özgürlük
 
Ramazan ayının sona ermesi ve Bayram nedeniyle bir çok ülkede tutuklular affedildi. Cezayir'de Devlet Başkanı Abdulaziz Buteflika, tutukluluk süreleri 6 aydan az kalan 6778 kişinin salıverilmesi için karar çıkarttı. Buteflika geri kalan tutukluların da bayram nedeniyle cezalarının indirilmesi emrini verdi. ABD işgali altındaki Irak'ta skandallarıyla tanınan Ebu Gureyb cezaevinden 500 tutuklunun serbest bırakıldığı bildirildi. Endonezya hükümeti de Bali saldırılarına karıştıkları gerekçesiyle tutuklanan 18 kişinin cezalarını hafifletti. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48