banner15

Dubai Limanını Kim Yönetecek?

ABD'nin en büyük limanlarından altısının işletmesini alması tartışma yaratan şirket, hisselerini bir Amerikan şirketine devredeceğini açıkladı. Ancak işlemin niteliği belirsiz.

Dubai Limanını Kim Yönetecek?

ABD'nin en büyük limanlarından altısının işletmesini alması tartışma yaratan Dubai Ports World şirketi, liman hisselerini bir Amerikan şirketine devredeceğini açıkladı. Ancak uzmanlar, yapılan açıklamanın belirsizliklerle dolu olduğunu söylüyor. Belirsiz konuların başında da, iki şirketin birbirlerinden ne kadar bağımsız olacakları var. Ayrıca ne devir işleminin niteliği ve kapsamı belli, ne de limanların kimin tarafından yönetileceği.

Beyaz Saray ise Dubai Ports World'ün teklifinin sorunun çözümüne yardımcı olmasını umduğunu açıkladı. Amerikan Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi, şirketin ülke limanlarının işletmesini almasına karşı çıkmıştı. Meclisin İç Güvenlik Komisyonu Başkanı Peter King ise BBC'ye yaptığı açıklamada yabancı şirketlerin ülke limanlarını işletmelerinde genelde sorun görmediğini söyledi. Ancak Cumhuriyetçi Partili Peter King, Birleşik Arap Emirlikleri'nin daha önce Afganistan'da Telaben yönetimini tanıdığını hatırlattı. King, Washington'un her ülkeyi farklı temelde değerlendirmesi gerektiğinin savunuyor. Tüm bu tartışmalara karşın uzmanlar, Beyaz Saray'ın prestij ve güç kaybıyla ağır bir bedel ödediği kanısında. Webb, Başkan George Bush'un özellikle de güvenlik gibi bir konuda kendi partisinde küçük düşürülmesinin oldukça yaralıyıcı olduğu görüşünde.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48