Dubai polisi Netanyahu için tutuklama isteyebilir

Kassam komutanına suikast olayını araştıran Dubai polisi, Netanyahu için tutuklama isteyebilir

Dubai polisi Netanyahu için tutuklama isteyebilir
Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İzzettin Kassam Tugayları komutanlarından Mahmud Mabhuh'un Dubai'de uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi üzerine başlatılan soruşturmayı yürüten Dubai polis şefi, olayın MOSSAD'la bağlantısının araştırıldığını açıkladı.

Dubai polis şefi Dahi Halfan Tamim, ülkedeki bir gazeteye yaptığı açıklamada, suikastle İsrail arasında bağlantı olduğunun kanıtlanması durumunda, İsrail başbakanı Benyamin Netanyahu için tutuklama talep edeceklerini belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri polisi, otel odasında silahlı saldırıya uğrayan Mabhuh'un ölümünde MOSSAD'ın rolü olduğunun ortaya çıkması durumunda, İsrail hükümeti ve başbakanını şahsen sorumlu görüleceğinin söyledi.

"(Bağlantı kanıtlanırsa) Mabhuh'un ölüm emrini imzaladığı anlaşılan Benyamin Netanyahu adalet sağlanması için ilk kişi olacaktır. On karşı bir tutuklama kararı çıkarılmasını talep edeceğiz" ifadesini kullanan Tamim, MOSSAD aleyhine ellerinde bir delil olup olmadığı konusunda bilgi vermedi.

Dubai polisi olayın asıl şüphelilerinin Avrupa pasaportu taşıyan profesyonel bir çete olduğunu iddia ediyor. Hamas, Mabhuh’a suikast düzenleyenlerin olaydan birkaç gün önce İsrailli Bakan Uzi Landau’ya Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinde eşlik ettiklerini öne sürüyor

Gazze doğumlu Kassam komutanı Dubai'ye suikaste uğramadan bir gün önce gitmişti. 1989'dan bu yana Suriye'nin başkenti Şam'da sürgünde yaşadığı belirtilen Mabhuh için Hamas intikam sözü vermişti.

Kaynak: Reuters

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 16:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35