banner15

Dubai polisi: Suikasti gerçekleştirenler Avrupalı!

Hamas Mahmud Abdürrauf'un intikamını İsrail'den almaya yemin etti.

Dubai polisi: Suikasti gerçekleştirenler Avrupalı!

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hamas yöneticilerinden Mahmud Abdurrauf El Memhuh'un 20 Ocakta Duabi'de uğradığı bir suikast sonucunda hayatını kaybetmesinin ardından başlatılan aramalar  sonuç vermeye başladı. Hamas yöneticileri suikastten İsrail istihabaratı Mossad'ı sorumlu tuttu ve intikam alacağını açıkladı.

Dubai polisi ise, İnterpol ile yapılan orgazisyonlar neticesinde, zanlıların Avrupalı olduğunun tespit edildiğini ve suikasti gerçekleştirenlerin aynı gün ülkeden ayrıldıklarının belirlendiği açıkladı.   

mahmud-abdurrauf-cenaze.jpg

Öte yandan Memhuh'un naşı Suriye'nin başkenti Şam'a gönderildi. El Vesim camiinde kılınan cenaze namazının ardından Yermük Şehitliğine defnedildi. Cenaze merasiminde Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meş'al, yardımcısı Musa Ebu Merzuk ve diğer yöneticiler ve halk hazır bulundu. 

Meş'al cenaze merasiminde yapmış olduğu konuşmada El Memhur'un intikamını İsrail'den alacaklarına yemin ederek; 'Seçeceğimiz yer ve zamanda kısa süre içerisinde intikamını alacağız' ifadesini kullandı.

Aslen Gazze'deki Cebelya kampında yaşayan Şehit El Memhuh, daha önce İsrail tarafından defalarca tutuklandı. Evi, İsrail buldozerlerinin Filistin topraklarında yıktığı ilk evlerden biriydi. 1987 yılında gerçekleştirilen esir değişiminde, İsrail zindanından çıkarılarak, Filistin toprakları dışına sürgüne gönderilmişti ve o tarihten bu yana Suriye'de yaşıyordu.

mahmud-abdurrauf.jpg

Hamas yönetimi El Memhuh'un suikats sonucu öldüğünü yaklaşık 10 gün kamuoyuna açıklamadı. Hamas yöneticilerinden İzzet Muhammed El Raşk suikast ile ilgili araştırmaları tamamlamak amacıyla olayı kamuoyundan gizlediklerini söyledi.

50 yaşındaki El Memhuh, İslami Direniş Hareketi Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları kurucularındandı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 16:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48