banner39

Dubai'den çağrı var

Aralarında BenQ, Rolce Royce, Audi, Airbus, Dior, Danzas gibi dünyaca ünlü firmaların bulunduğu Dubai Havalimanı Serbest Bölgesi Türk şirketlerini de bekliyor.

Arşiv 11.06.2010, 12:30 11.06.2010, 12:30
Dubai'den çağrı var

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Dubai Havlimanı Serbest Bölgesi (Dubai Airport Freezone- Dafz) Türk şirketlerini bekliyor. Aralarında BenQ, Rolce Royce, Audi, Airbus, Dior, Danzas gibi dünyaca ünlü firmaların bulunduğu 1.500'e yakın firmanın faaliyet gösterdiği Dafz'ın yetkilileri, Türk firmalarını davet etmek amacıyla İstanbul Ticaret Odası (İTO) üyelerine yönelik bir tanıtım toplantısı gerçekleştirdi.

Dafz'ın tanıtımını üstelenen Dubai merkezli Interlink firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Bessam Yıldırım, yaptığı açıklamada, Dubai Havalimanı Serbest bölgesinin şehir içinde tek serbest bölge olduğunu, yaptığı servislerle dünyanın her tarafından sanayi ve ticaret şirketlerini cezbettiğini belirtti.

Dafz'ın 1996'da kurulduğunu ve şu anda burada çeşitli sektörlerden 1.450 şirket bulunduğunu ifade eden Yıldırım, Dafz'ın yıllık ticaret hacminin 8-10 milyar dolar civarında olduğunu kaydetti.

Burada sadece 4 Türk firmasının yer aldığına dikkati çeken Yıldırım, "Türk işadamları mutlaka Dafz'da yer almalı. Dünyanın çok ünlü markaları burada bulunuyor. Burada lokal partnere ihtiyacınız yok, şirkete yüzde 100 sahip olabiliyorsunuz. Gelir vergisi yok, kazandığınızı transfer edebiliyorsunuz" diye konuştu.

Dubai'nin, Afrika, Orta Doğu ve Uzak doğuda 2 milyarlık bir nüfusa hitap ettiğini söyleyen Yıldırım, Dafz serbest bölgesinin ticaret ve depolama ağırlıklı olduğunu belirtti.

GIDADAN ELEKTRONİĞE

Tanıtım toplantıları neticesinde Dafz'da yer almak isteyen Türk firmaları bulunduğunu ifade eden Yıldırım, "UPS Türkiye şu anda kendi depolarını bizim oraya taşımak istiyor. Arçelik de bizimle görüşmeye geldi. Gıdadan elektroniğe kadar bir çok firma ilgileniyor. Daha önce Jebel Ali Free Zone'nin tanıtımını üstlendiğimizde 3 Türk firması vardı, şu anda bu sayı 120'ye çıktı. Dafz'da da şu anda 4 Türk firması var, bizmi hedefimiz 2010 sonuna kadar 30-40 Türk firmasını buraya getirmek. Dubai'de 20'den fazla serbest bölge bulunuyor. Her yatırımcının konumuna göre biz yardımcı oluyoruz" dedi.
Türk şirketlerine bedava danışmanlık vereceklerini de ifade eden Yıldırım, burada şirket kurmak ya da şube açmak isterlerse tüm işlemlerini bir paket hizmet olarak sunacaklarını kaydetti. 

Verilen bilgiye göre, Dafz'da yüzde 100 yabancı sermayeli şirket kurulabiliyor. Şirket sahibi ve çalışanlarla ilgili tüm bürokratik işlemleri Dafz tamamlıyor ve takip ediyor.

Dafz'daki 1.500'e yakın şirketin yüzde 43'ünü Avrupa şirketleri oluşturuyor.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?