banner39

Dubai'ye Amerikan çıkarması

ABD, İran'daki istihbarat faaliyetlerini koordine etmek üzere Dubai'de bir merkez kurdu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dubai'ye Amerikan çıkarması

Bu yılbaşında, ABD Dışişleri Bakanlığı merkezinde, İran’daki “rejim muhalifleriyle” ilişkileri geliştirmek için birim kuruldu. Ancak, Washington’daki birim yeterli olmayınca, bu birime bağlı olarak Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde bir merkez kurulmasına karar verildi.

New York Times gazetesinde yer alan habere göre, yer olarak Dubai’nin seçilmesinin nedeni, burada çok sayıda İranlı zengin yerleşik olması. Ayrıca, İran’ın seçkinleri de tatil ve alışveriş için sık sık Dubai’ye gidiyor. Yaklaşık 200 bin İranlı Dubai’de yaşıyor. Dünyanın diğer yerlerinden farklı olarak, buradaki İranlılar siyasi mülteciler değil, İran’ın zengin sınıflarından kişiler.
Dubai, son aylarda ABD destekli İranlı muhaliflerin düzenledikleri çeşitli konferanslara da ev sahipliği yapmıştı.

Dubai’de faaliyet gösteren Körfez Araştırmaları Merkezi’nden Mustafa Alani, “İran gibi ülkelerin içinde faaliyet göstermenin zorluğundan” söz ederek, “Ama Dubai gibi açık olan bir yer, doğal olarak dünyanın dört bir yanından kişilerin ve istihbarat servislerinin ilgisini çekiyor. Tabii ki göz önünde olmadıkları için onları her yerde göremezsiniz” dedi.

‘Gidin, İranlılarla tanışın’

ABD Dışişleri Bakanlığı Politik İşlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, Dubai’de açılan merkezi, ABD’nin Soğuk Savaş yıllarında Sovyetler Birliği’ne karşı faaliyetlerinde önemli rol oynayan Letonya’nın Riga kentindeki merkeze benzetti: “1926 yılında Milwaukee, Winsconsin’den bir genci, George Kennan’ı Riga istasyonuna göndermiştik. Ona, ‘Git Rusça öğren, Riga’ya yerleş. Sovyetler Birliği’ne penceremiz ol’ dedik. Bugünkü gençlere söylediğimiz de bu. ‘Dubai’ye gidin. İran’ın içinde tutunamayız. Bulabildiğiniz her İranlıyla konuşun, onları tanıyın; oraya gelip yatırım yapan ve hafta sonlarını orada geçirenlerin hepsiyle. Ve daha sonra bize İran’ı nasıl anlamamız gerektiğini söyleyin.” George Kennan, uzun yıllar boyunca dünyanın en ünlü Sovyetler Birliği uzmanı olarak tanınmıştı.

Condoleezza Rice ABD Dışişleri Bakanı olana dek, İran masasında iki üst düzey yönetici yer alırken, şimdi bu sayının Washington’da sekiz, Dubai’de ise altı olduğu belirtiliyor.

İşbirlikçi grup

Dubai’de faaliyet gösteren ABD işbirlikçisi İranlılar, “İran şiddetsiz Geçiş Merkezi” adını kullanıyor. Bu grup, çeşitli toplantılar düzenleyip, İranlıları bu toplantılara katılmaya davet ediyor. Toplantıların başlıca konuları ise, Gürcistan ve Ukrayna gibi ülkelerde ABD tarafından desteklenen “kadife devrimler.”

Merkezin başkanı Ramin Ahmedi, iki üç ayda bir ABD’den İran’a giderek, “sivil itaatsizlik” üzerine konuşmalar yaparak, İran’da hükümete karşı bir halk ayaklanması propagandası yapıyor. ABD’de doktor olarak çalışan Ahmedi, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, “Güvende olacağımız, üstümüze silahlı paramiliterler gönderemeyecekleri ve çok sayıda İranlının gittiği bir yer istedik. İran rejiminin isteyeceği son şey Dubai’de sorun yaşamaktır, bu da bize bir derece koruma sağlıyor” dedi.
İran’da “vatan haini” olarak görülen Ahmedi’nin toplantılarına katılan en az iki kişi, geçen günlerde tutuklandı. Bu nedenle, Dubai’deki istihbarat merkezinin, bu tür toplantılar yerine, “seçilen” İranlılara ABD vizesi ve ABD’de eğitim fırsatları sağlamak gibi alanlara ağırlık verebileceği belirtiliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre onayıyla İran işleri için tahsis edilen 76 milyon doları, İran halkına kendi dilinde Amerikancı propaganda yapan radyo televizyon yayınları ile sporcular, sanatçılar ve diğer önde gelen meslek sahiplerine ABD’de yaşama olanağı sağlamakta kullanıyor.

 

Kaynak: Evrensel

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?