banner39

Dünya Başbuğ'u konuşuyor

Genelkurmay Başkanlığına Orgeneral İlker Başbuğ'un atanmasına dünya basını yoğun ilgi gösterdi.

Arşiv 05.08.2008, 17:00 05.08.2008, 18:40
Dünya Başbuğ'u konuşuyor

Dünya gazeteleri, Orgeneral Başbuğ'un Genelkurmay Başkanlığına atanmasına ilişkin, "Türkiye, anti İslamcı ordu komutanı atadı", "Laik devletin korunmasında selefi kadar sert çizgi benimsemesi bekleniyor", "Hükümetle gergin ilişkileri kolaylaştırması bekleniyor", "Lakliğin büyük savunucusu, ordunun başına geçiyor" gibi yorumlar yaptı.

GUARDİAN: "ORDU İLE AKP HÜKÜMET ARASINDAKİ GERGİNLİK AZALACAK"

The Guardian "Türkiye, anti İslamcı ordu komutanı atadı" başlıklı haberinde, "Türkiye'nin güçlü askerler, İslamcılığa karşı kaya gibi duruşu ile bilinen yeni ordu komutanı atayarak ülkenin laik sistemine sarsılmaz bir destek mesajı gönderdi" görüşünü dile getirdi.

Orgeneral İlker Başbuğ'un Genelkurmay Başkanı olarak atanmasının, ordu ile AKP hükümeti arasındaki gerginliğin azalacağının işareti olarak değerlendirdiğini de belirten gazete, AKP'nin geçen hafta kıl pay ile kapatılmasından kurtulduğuna dikkat çekti.

Anayasa Mahkemesi'nin kararını bir "şartlı tahliye"ye benzeten gazete, "Türkiye'nin NATO ve İsrail ile ilişkilerinin güçlü bir destekçisi" olarak nitelendirdiği Orgeneral Başbuğ için şunları yazdı:

"Bundan önce kara kuvvetleri komutanı olan Başbuğ, genel olarak, geçen yıl eski Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü, İslamcı geçmişine ilişkin kaygıların nedeniyle cumhurbaşkanı olmasını önlemeyi amaçlayan başarışız girişim ile orduyu, AKP ile kaybedilen bir konfrontasyona götürmekle suçlanan Orgeneral Büyükanıt'dan daha ölçülü olarak görülüyor.

Ancak yeni komutan, Atatürk tarafından kurulan ve ordunun başlıca koruyucusu olarak görülen laik devletin korunması konusunda selefi kadar sert bir çizgi benimsemesi bekleniyor."

The Guardian, Orgeneral Başbuğ'un iki yıl önce yaptığı bir konuşmada siyasi İslam'ı bir "tehdit" olarak nitelendirdiğini ancak bazı yorumcuların Orgeneral Başbuğ'un ordu komutanı olarak "daha az konfrontasyonel bir yaklaşım" benimseyeceğini söylediklerine de dikkat çekti.

Geçtiğimiz aylarda Başbuğ'un Küdus'de ağlama duvarı önündeki resimleri yayınlandığını anımsatarak Orgeneral Başbuğ'un "bir karalama kampanyasının kurbanı" olduğunu belirten gazete, Orgeneral Başbuğ'un Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt ile "gizli" görüşmeler yaptığının da öne sürüldüğünü anımsattı.

FT: "HÜKÜMETLE GERGİN İLİŞKİLERİ KOLAYLAŞTIRMASI BEKLENİYOR"

İngiliz Financial Times ise, "Türkiye, laik ordu ile sosyal olarak muhafazakar hükümet arasındaki gergin ilişkileri kolaylaştırması beklenen bir adım ile yeni silahlı kuvvetleri komutanını atadı. General İlker Başbuğ'un terfi edilmesinin iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi ile daha az konfrontasyona yol açacağı umuluyor" yorumunu yaptı.

LE MONDE: "LAİKLİĞİN BÜYÜK SAVUNCUSU"

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde da, "Laiklik savunucusu Türk ordusunun başına geçiyor" başlıklı haberinde Orgeneral Başbuğ'u "Laikliğin büyük savunucusu" olarak nitelendirdi.

Gazete, Orgeneral Başbuğ'un atanmasına ilişkin haberinde "İslamcı cereyandan gelen AKP üyesi" dediği Cumhurbaşkanı Gül'ün, "ABD'den sonra NATO'nun en kalabalık ordusunun başına, Türk devletinin, direği laiklik olan cumhuriyet değerlerini korumaya kararlı, bir 'şahin' olarak değerlendirilen 63 yaşındaki bu generali atayan kararnameyi imzaladı" diye yazdı.

Atamanın Anayasa Mahkemesi'nin kararının hemen ardından gerçekleştiğine işaret eden Le Monde, "AKP ile ordu arasındaki ilişkiler gergin" dedi ve askerlerin geçen yılın Nisan ayında laiklik için devreye girmede "tereddüt etmediği"ni belirtti.

Fransız gazete, ordu tarafından gerçekleştirilen darbelere dikkat çektikten sonra "Komutanlar, son yıllarda yetkilerini azaltan Avrupa yanlısı reformları nedeniyle siyasete daha az müdahale etse de, kamuoyunun büyük desteğine sahip" yorumunu yaptı.

Kaynak: ANKA

Yorumlar (1)
kutlarız 14 yıl önce
her yorum onu yapanın kendini bağlar. genel kurmay başkanımız siyasetçi değil askerdir. vazifeside siyaset değil askerliktir. Sayın başbuğun terör ile ilgili önemli çalışmalar yapacağını biliyoruz. Onun hedefi yenilmez birkaç ordudur. Önümüzdeki dönem pkk için bitiş dönemi olabilir. Bunun için sayın başbuğun tüm dost komşu ve müttefiklerimizi bir araya getireceğini düşünüyorum.
24
gök gürültülü hafif yağmurlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?