banner39

Dünya Basınından Türkiye'ye destek

Ermeni yasa tasarısının Fransa Parlamentosu'ndan geçmesine dünya basınından tepki yağdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Dünya Basınından Türkiye'ye destek

Fransa'da Ermeni soykırımı iddialarının olmadığını söyleyenlere 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezası verilmesini öngören yasa tasarının Fransa Parlamentosu'ndan geçmesine dünya basınından da tepki yağdı. Gazeteler tasarının "Avrupa'nın ikiyüzlülüğü" olduğu ve "Fransa'nın saçmaladığı" seklinde değerlendirdi.

GUARDIAN: "AVRUPA İKİYÜZLÜLÜK YAPIYOR"
İngiliz Guardian gazetesi, Nobel ödülü kazanan Orhan Pamuk'un Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesi nedeniyle mahkemeye verilirken Avrupa'nın bu yasadan şikayetçi olduğunu hatırlattı. Haberde, Avrupa'nın Türkiye'den yasalarını modernleştirmesini isterken Fransa'nın Ermeni yasası ile tam aksi yöne gitmesini "Avrupa'nın ikiyüzlülüğü" olarak değerlendirdi.

TIMES: "FRANSIZ VEKİLLER TÜRKİYE'DE BÜYÜK ÖFKEYE NEDEN OLDU"
İngiliz Times gazetesi, Fransa'nın Ermeni soykırımını inkar edenlere 1 yıl hapis ve 45 bin Euro para cezası öngören yasa tasarını geçirmekle, Fransa Hükümeti'nde mahcubiyet, Türkiye'de ise büyük bir öfke yarattığını yazdı.

IHT: "FRANSA BASINI TASARIYA KARŞI ÇIKMIŞTI"
International Herald Tribune gazetesi de Fransa'nın iki ünlü Ulasal gazetesi, Le Monde ve Le Figaro'nun yasaya karşı çıktığını ve bu sorunun diplomatik çerçevede çözülmesi gerektiği görüşünde olduğunu duyurdu.

DAILY TELEGRAPH: "FRANSA YENİ BİR KRİZ TETİKLEDİ"
Daily Telegraph gazetesi, Fransa Parlamentosu'nun Ermeni tasarısıyla, Türkiye'nin Avrupa ile ilişkilerinde yeni bir krizi tetiklediği değerlendirmesinde bulundu.

FINANCIAL TIMES: "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE TEHDİT"
Dünyanın önde gelen finans gazetelerinden Financial Times ise Fransa Parlamentosu'nun kararını "diplomatik ahmaklık" ve "seçim menfaatçiliği" olduğunu belirtti. Gazete, Fransa'nın bu kararla Avrupa Birliği içinde ifade özgürlüğüne zarar verdiği ve bu özgürlüğü tehdit ettiğini yazdı. Haberde tasarının yasalaşması halinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Fransa'da tutuklanma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı ifade edildi. Haberde ayrıca, tasarının Senato'dan geçmesinin beklenmediği belirtildi.

LE FİGARO: "FATURA FRANSA İÇİN ÇOK ACI VERİCİ OLABİLİR"
Fransız gazetesi Le Figaro da "Türkler Fransa'ya Öfkeli" başlığını kullandığı haberinde Ermeni tasarısının Türkiye'de tüm sektörlerde büyük bir tepki ile karşılandığını, kamuoyunun ise, yaptırım istediğini kaydetti. Yaptırımların uygulanması halinde ikili ticaretin zarar göreceğini, Fransız şirketlerin dışlanacağını, diplomatik ilişkilerin soğuyacağını yazan gazete yaptırımların düzeyinin ise, "Türk Hükümetinin sokağın baskılarına dayanabilme gücüne bağlı" olacağını savundu. Le Figaro, gerilim sürerse fatura Fransa için "çok acı verici" olabileceği uyarısını yaparken 10 milyar euroluk kontratın tehdit altında olduğuna dikkat çekti.

LE MONDE: "FRANSIZ HÜKÜMETİNİN DE ÇEKİNCELERİ VAR"
Fransız Le Monde gazetesi de, tasarının Fransa Ulusal Meclisinde kabul edilmesinin yoğun eleştiriye yol açtığını belirterek Fransız hükümetinin bile çekincelerini dile getirdiğini kaydetti. Fransa Başbakanı Dominique de Villepin'un bu tür konularda yasaların çıkarılmasının iyi bir şey olmadığı açıklamasına dikkat çeken gazete, en büyük tepkilerin Türkiye'den geldiğine yazdı. Le Monde, Fransız ürünlerine bir boykot uygulanması olasılığına dikkat çekti.

WASHINGTON POST: "FRANSA PARLAMENTOSU SAÇMALADI"
Washington Post gazetesi ise Fransa'dan geçen yasa tasarısı ile ilgili olarak Londra'da bulunan Avrupa Reform Merkezi Başkanı Charles Grant'ın sözlerini aktardı. Grant, "Bana göre Fransa Parlamentosu Ermeni katliamı ile ilgili bir yasa geçirerek kesinlikle saçmaladı" dedi. Tarihte pek çok kişi tarafından pek çok katliamın yapıldığını kaydeden Grant, bunlardan biri konusunda yasa geçirirken diğerleri hakkında yasa geçirmemenin "çocukça" olduğunu söyledi.

NYT: "577 VEKİLDEN 448'İ OY KULLANMADI"
New York Times gazetesi de Fransa Parlamentosu'nda 577 milletvekili olduğunu hatırlatarak Ermeni yasa tasarısının 19'a karşı 106 milletvekilinin oyu ile alındığını kaydetti. Haberde, 4 vekilin çekimser kaldığı anımsatıldı ve 448 milletvekilinin oy kullanmadığı ifade edildi. Gazete, bu kadar vekilin oy kullanmadığı bir tasarının Senato'ya gitmesi için yeterince siyasi desteğin olup olmadığı konusunda tartışmalar bulunduğunu kaydetti.

DER STANDART: "KÜÇÜK HESAPLARA DAYANSA DA DESTEKLENMELİ"
Avusturya'da yayınlanan Der Standart gazetesi, Ermenilere yapılanların, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan soykırım tanımına uygun olduğunu savunarak, kuçuk hesaplara dayansa da tasarının desteklenmesi gerektiğini öne sürdü.

DIE PRESSE: "YASA TEKLİFİ SAÇMALIK"
Avusturya'da yayınlanan bir başka gazete olan Die Presse ise yasa teklifini "saçmalık" olarak değerlendirdi ve bu aşamadan sonra Türkiye'nin daha da sertleşeceğini kaydetti.

Kaynak: ANKA

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?